Sağlık
06 Temmuz 2020 ( 825 izlenme )
Reklamlar

Yine Çin, yine ölümcül hastalık... Hıyarcıklı veba ortaya çıktı, yetkililer 'yemeyin' dedi!

Son dakika haberlere göre, dünyayı dize getiren koronavirüs (Kovid-19) salgının sıfır noktası olan Çin’de yine panik havası hakim... Sağlık yetkilileri,

İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bir kişide hıyarcıklı veba görüldüğünü açıkladı, uyarı seviyesi yükseltildi. Geçmişte çiğ dağ sıçanı etinden bulaştığı bilinen hastalık konusunda yetkililerden uyarı geldi.


Dünyaya diz çöktüren koronavirüsün sıfır noktası olan Çin'den, yine ürkütücü bir son dakika haberi geldi. Sağlık yetkilileri, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bir kişide hıyarcıklı veba görüldüğünü açıkladı.

Açıklamayla birlikte ülkedeki sağlık uyarı sistemi bir de kademe yükseltildi.Vebanın görüldüğü çobanın karantinaya aldığı ve durumunun stabil olduğu belirtiliyor. Bakterilerle yayılan hastalık ölümcül olsa da antibiyotiklerle tedavi edilebiliyor.


Vaka çobanın Cumartesi günü Bayannur kentinde hastaneye gitmesiyle tespit edildi. Ancak hastanın bakteriyi nereden kapmış olabileceği henüz netlik kazanmadı

Ülkede hıyarcıklı veba uyarısı en düşük seviye olan 4'ten, bir üst seviye olan 3'e yükseltildi. 3. seviyede, insanlardan veba taşıyabilecek hayvanların avlanmaması ve yenmemesi talep ediliyor.

Hıyarcıklı veba dönem dönem dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıkıyor. 2017 yılında, Madagaskar'da 300'den fazla vaka ortaya çıkmıştı.


Geçmişte çiğ dağ sıçanı etinden bulaşmıştı

Geçmişte çiğ dağ sıçanı etinden bulaşmıştı 

Moğolistan'ın başkenti Ulanbatur'da BBC'ye konuyla ilgili bilgi veren bir Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, Moğol kültüründe çiğ dağ sıçanı eti ve böbreğinin sağlığa iyi geldiğine inanıldığını söylemişti.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Öğrencisi Olan Ailelere Müjde Son dakika: Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den çok önemli uyarı: Normale dönmüş gibi davranırsak, 10 gün sonra yükselişi görürüz Korona bağlantılı Hastalık Yayıyor! 15 çocuk hastaneye kaldırıldı. Son dakika... Koronavirüs aşısında dönüm noktası! Gece yarısı duyurdular