Anasayfa
30 Kasım 2020 ( 301 izlenme )
Reklamlar

Uzmanlar yorumladı: Koronavirüs bulaş zinciri ancak böyle kırılabilir.. Kritik 21 gün!

Son dakika haberi.. Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayıları artarken tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne çevrildi. CNN Türk canlı yayınına katılan ve koronavirüs salgınındaki son durumu değerlendiren Dr. Meltem Özen ve Prof. Dr. Seyhan Alkan, muhtemel kısıtlamaları yorumladı. Uzmanların 21 gün kapanma uyarıları dikkat çekti..

Dr. Meltem Özen, "Bütün dünya 21 gün tümden şalteri kapatırsak bu 14 günlük bulaşma dönemini ve aralardaki birbirine bulaşacak hastalıkları da engelleriz" dedi. Prof. Dr. Seyhan Alkan ise, "Artık bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız. Bir insan kişisel olarak tedbir aldığı zaman bulaş riski yüzde 1'in altında ama bunu yapmıyoruz. Hastanelerimizin durumu iyi değil" değerlendirmesini yaptı.

CNN Türk canlı yayınında Dr. Meltem Özen şunları söyledi:


Tabii ki kapanma gerekiyor. Çünkü virüsün bulaş zincirini kırmamız gerekiyor. Bu İstanbul için 14 gün olabilir diğer iller için de illerin durumuna göre mutlaka ayarlanması gerekiyor. Benim bilim kurulundan karar olarak beklentim genel de daha yavaş adım adım gidiliyor. Muhtemelen daha yavaş hafta sonu kapanmaları şeklinde olacaktır.

Belki İstanbul için daha büyük bir kapanma olacaktır ama böyle 14 gün, 20 gün kapanma gibi bir karar hemen beklemiyorum. Daha önceki Mart ayındaki tedbirlere baktığımızda hep yavaş yavaş adım adım ilerlendiğini gördük.

"İSTANBUL İÇİN 14 GÜN OLMALI" 

Benim düşüncem İstanbul için bir 14 gün olmalı ve o salgın zincirini kırmalı, diğer illerde de ya hafta sonu ya 5 gün, 7 gün şeklinde illerin durumuna göre ayarlanma yapılması gerekir diye düşünüyorum.

İLÇE BAZINDA 10 GÜNE TAMAMLANMASI GEREKİR

"İLÇE BAZINDA 10 GÜNE TAMAMLANMASI GEREKİR" 

Ayarlama yapılacaksa semt bazında ilçe bazında yaygın olan ilçelerde yasakların bir hafta 10 güne tamamlanması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü oraları kaynak. Siz kapanma yaptığınız zaman marketler açık kalacak kişiler yine marketlere aynı şekilde doluşursa bu yine sorun olacak.

Elimizde İtalya, İngiltere örnekleri var. Mesela markete giderken karakoldan izin alıyorlar ve karakol kimin hangi saatte gideceğine karar veriyor. Uzun kapanmalarda ancak bu şekilde önlemlerle yığılmaları engelleyebiliriz. Bilinçli ve hedefe yönelik kapanmalar yaparsak tabii ki başarılı oluruz. Başarılı olmamamız için bir sebep yok yeter ki önlemlere uyulsun.


Şu anda hastanelerin genel olarak doluluk oranları çok yüksek. Pandemi çok yoğunlaşır ise diğer hastalara bakmak da mümkün olamayacak artık hastaneler tümden pandemi hastanesi haline gelecek. Bu da çok sakıncalı. Acil ameliyat gerektirecek birçok durum var. Normal hastaları ayırabileceğimiz yoğun bakım ünitelerinin de olması gerekiyor.


"BÜTÜN DÜNYA 21 GÜN TÜMDEN ŞALTERİ KAPATIRSAK..." 

Hastaneler çok yoğun kimsenin oturup dinlenecek bir vakti yok. O yüzden sağlık sisteminin üstünden yükü biraz almak gerekir. Elbette ki 14 gün önlemlerle biz bu salgını sonlandıramayız bütün dünya aynı anda yapsak bakın sonlandırabiliriz bütün dünya 21 gün tümden şalteri kapatırsak bu 14 günlük bulaşma dönemini ve aralardaki birbirine bulaşacak hastalıkları da engelleriz. 21 güne tamamlarsak. Şalteri kapatır gibi bütün dünyaya bir anda kapatırsak olur ama onun dışında bu salgını böyle sonlandıramayız. İşte sağlık sisteminin nefes almasını sağlarız. Hastanelerin elini rahatlatırız.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İzmir ve çevresinde korkutan deprem! Kendi kızına bunu yaptı! Görüntüler Türkiye'yi ayağa kaldırdı... Bakan Selçuk'tan flaş yüz yüze eğitim açıklaması! Koronavirüs sonrası ten rengi değişen Çinli doktorun son hali ortaya çıktı