Anasayfa
25 Mart 2021 ( 154 izlenme )
Reklamlar

Uymayana Ceza Var

Taşıtlara perakende olarak akaryakıt satışı yapan işyerlerine pompa ünitelerine bağlanma mecburiyeti bulunan ödeme kaydedici cihazların yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara dönüştürülmesi mecburiyeti getirildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliğinde, “Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ (Seri No: 58) ile taşıtlara perakende olarak (LPG, doğal gaz ve benzerleri de dahil) akaryakıt satışı yapan (akaryakıt istasyonu işletmeciliği faaliyetinde bulunan) birinci ve ikinci sınıf tacirlere, işletmelerindeki akaryakıt pompalarını ödeme kaydedici cihazlara bağlama zorunluluğu getirilmiştir” söylendi.


TARİHLER VERİLDİ
Buna göre, elektronik kayıt ünitesiz akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihazlar en geç 30 Haziran’a kadar, elektronik kayıt üniteli akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihazlar da en geç 31 Aralık’a kadar elektronik ortamda anlık veri aktarımı yapabilen, güvenlik seviyesi yükseltilmiş yeni nesil pompa ödeme kaydedici cihazlarla değiştirilecek.

UYMAYAN CEZALANDIRILACAK
Tebliğde, “Bu Tebliğde belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket eden ya da belirlenen sürelerde öngörülen yükümlülükleri yerine getirmeyen mükellefler, ÖKC üreticileri/yetkili servisleri, ÖKC TSM’leri, akaryakıt pompa üreticileri/pompa üreticisi yetkili servisleri ile banka ve benzeri kuruluşlar hakkında 213 sayılı Kanunun ilgili ceza hükümleri uygulanır” söylendi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüste çığır açacak gelişme... Ağız çalkalama suyu virüsü kısa sürede öldürüyor! Milyonlarca insan her gün bilmeden tüketiyor! Meğer bu gıdanın içinde hazine saklıymış Sebebi Neydi ki? Gözünü açtığında anlattıkları kan dondurdu! Ölümü yendi 'kocam vurdu' dedi...