Sağlık
28 Nisan 2020 ( 3314 izlenme )
Reklamlar

Son Dakika Normalleşme sürecinin kriterleri belli oldu! 5 gün süre ile vaka görülmeyen illerden başlayacak

Corona virüsle mücadelede umut veren rakamlarla birlikte normalleşme çalışmaları hızlandırıldı.

Normalleşme, 5 gün boyunca vaka görülmeyen illerden başlayacak.

 İstanbul’da sıkı kontrol ise devam edecek.

Normalleşme süreciyle ilgili tüm bakanlıkları ve birçok kurumu ilgilendiren seri kararlar alınması gerekeceği için koordinasyon sağlanacak. Belirlenecek kriterlerin uygulayıcısı bakanlıklar olacak.

Başta İçişleri, Kültür ve Turizm ile Tarım ve Orman bakanlıkları olmak üzere diğer bakanlıkların görev listeleri hazırlanıyor

SON 5 GÜN

SON 5 GÜN 

Kriterlerin uygulanmasında öncelik son 5 gün içinde vaka bildirmeyen illere verilecek. Bu iller, salgınla mücadelede benzer sonuçlar gösteren komşularıyla yeniden ilişki içinde olabilecek.

HALK SAĞLIĞI EKİBİ KURULDU

HALK SAĞLIĞI EKİBİ KURULDU 

Bilim Kurulu’ndaki halk sağlığı uzmanları da salgının yönetimi üzerinde çalışıyor. Bu konuda bir ekip oluşturuldu. Onların yapacağı hazırlıklara göre gevşetme politikaları belirlenecekKapalı mekânlardaki ana kurallar, maske zorunluluğu olacak yerler, açılacak işyerleri ve bu işyerlerinde uygulaması zorunlu kuralların hepsi, bu ekip tarafından belirlenerek duyurulacak.


TURİZM VE ULAŞIMA YENİ KURALLAR

TURİZM VE ULAŞIMA YENİ KURALLAR 

 Turizm ve ulaşımda yeni dönem kriterleri aşama aşama hayata geçirilecek.


Ulaşımda araçların sterilizasyonu, araç personelinin bağışıklık belgesi, personellerin pandemi eğitimi gibi konular gündeme gelecek.Uluslararası işbirliği ile turizm hareketliliği başlaması durumunda, yolcularda ne tür bağışıklık belgeleri isteneceği belirlenecek. Tüm turizm bölgelerindeki sağlık altyapısının haritası çıkarılacak ve belgelenecek.


İSTANBUL PLATO NOKTASINA ULAŞTI

İSTANBUL 'PLATO' NOKTASINA ULAŞTI 

Normalleşme sürecinde İstanbul, Körfez illeri ve İzmir gibi kentlere ilişkin ayrı kriterler uygulanacak.


Özellikle İstanbul’da plato noktaya ulaşıldığı, il genelinde yüzde 25 oranında antikor oluşmaya başladığı hesaplamaları yapılıyor.Salgının en yoğun yaşandığı bu ilde pozitif sayısına bağlı olarak bağışıklık sayısının da fazla olduğu belirtiliyor. Bu nedenle giriş-çıkışlar konusunda taviz verilmemesi ve kontrolün sürdürülmesi öneriliyorBunun sadece İstanbul’dan yayılmayı önlemek değil, bu kentte gittikçe stabile hale gelen durumu kötüleştirmemek için de gerekli olduğu aktarılıyor.


Anadolu’dan İstanbul’a gelişlerinin başlaması durumunda halen Anadolu’da kontrol altına alınmamış illerden tersine İstanbul’a vaka taşınabileceği yorumları yapılıyor.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni dönem yarın başlıyor! Anne kızlık soyadı tarih oluyor Soğanın Hiç Bilmediğiniz Faydaları BioNTech Pfizer Aşısında Bir Yan Etki Daha Ortaya Çıktı: Aşı Yaptıran Gönüllüler Aynaya Bakamıyor Virüse meydan okumuş ve tuvaleti yalamıştı! Corona...