Ana Sayfa
11 Nisan 2021 ( 977 izlenme )
Reklamlar

Son dakika haberi: Ramazan kararı tamamen değişti!

Son dakika haberlere göre, koronavirüs ile mücadelede atılacak adımlar,

yeni haftadaki Bilim Kurulu ve Kabine toplantılarının ardından netleşecek. Toplantılarda, salgınla ilgili önemli kararlar alınacak ve yeni risk haritası çıkarılacak. Kritik iki toplantıya saatler kala gözler alınacak ramazan önlemlerine çevrildi. Koronavirüs vakalarının 60 bine dayanmasının ardından yeni önlemlerin gelip gelmeyeceği gündemin bir numaralı konusu oldu. Kulislerde ramazan ayı boyunca kapanma seçeneği tartışılıyor. Hükümetin açıklamasına az bir süre kala önemli gelişmeler peş peşe yaşandı. İşte koronavirüs ile ilgili yaşanan son dakika gelişmelerinin

 tüm detayları...

Son dakika haberine göre, koronavirüsle mücadelede gözler yeni haftada yapılacak Bilim Kurulu ve Kabine toplantılarında olacak. Pazartesi günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Bilim Kurulu toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantıda ülke genelindeki vaka artışları değerlendirilecek


Son dönemde tespit edilen vakaların yüzde 85'i farklı varyantlardan oluşuyor. Bunun için mutasyonlu virüsün seyri enine boyuna analiz edilecek. Bilim Kurulu'ndan bir gün sonra toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin öncelikli gündemi de yine koronavirüs olacak. Sağlık Bakanı Koca'nın sunum yapacağı toplantıda, Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları kabine üyeleriyle paylaşılacak.


YENİ RİSK HARİTASI ÇIKARILACAK

YENİ RİSK HARİTASI ÇIKARILACAK 

İllerdeki yüz bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısını gösteren harita üzerinde değerlendirme yapılacak, yeni risk haritası çıkarılacak. Amaç, Ramazan ayını fırsat bilerek insan hareketliliğini azaltmak, vaka sayılarını düşürmek.

Bu doğrultuda alınması planlanan ek tedbirler Kabine toplantısında görüşülecek, 81 ilde tedbirlere nasıl devam edileceğine karar verilecek. Koronavirüs aşılamaları da toplantının gündeminde olacak. Sağlık Bakanlığı'nın hedefi Temmuz ayına kadar 20 yaş üstünün tamamını aşılamak.


Bu doğrultuda alınması planlanan ek tedbirler Kabine toplantısında görüşülecek, 81 ilde tedbirlere nasıl devam edileceğine karar verilecek. Koronavirüs aşılamaları da toplantının gündeminde olacak. Sağlık Bakanlığı'nın hedefi Temmuz ayına kadar 20 yaş üstünün tamamını aşılamak.


İKİ GÖRÜŞ ÖNE ÇIKIYOR

İKİ GÖRÜŞ ÖNE ÇIKIYOR 

Öte yandan, bu hafta netleştirilmesi beklenen ramazan önlemlerinin çerçevesi, başkent Ankara’da en çok konuşulan konuların başında geliyor. İşin içinde olan bilim insanları ve siyasiler, ikiye bölünmüş durumda.


Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın yazısına göre, hızla artan koronavirüs vakaları nedeniyle ramazanda “kapanma” yapılmasını savunanlarla, hafta sonu ve akşam sokağa çıkma yasaklarını yeterli bulanlar var.


Hükümette kapalı kapılar ardında yapılan değerlendirmelerde, turizm sezonu açılmadan önce vakaların kontrol altına alınması gerektiği belirtiliyorBunun için, ramazanda ‘kapatma’ yapılarak, mayıs ayının ikinci yarısına daha “az vaka ve kontrollü pandemiyle” girmenin doğru olacağını, böylece turizm tanıtım kampanyalarının daha iyi yönetileceğini söyleyenler olduğunu biliyoruz.


“Mart başında erken açıldık. Kademeli normalleşmeye nisan ayında başlamalıydık” diyen hocaların sözlerinin dinlenmemesinin faturasının ödendiğini ifade edenler de var.

TAM KAPANMA MI, KAPATMA MI? 

Bu arada, “tam kapanma” ile “kapatma” arasında ciddi fark olduğu anlatılıyor. Uzmanlar, Türkiye’nin pandemi sürecinde tam kapanma uygulamadığını, bunun üretim ve dağıtım zincirinin de durması anlamına geldiğini belirtiyorlar.


Türkiye’nin en riskli dönemlerde uyguladığı kararlara sadece “kapatma” deniliyor. Bu da, bundan altı ay önce yayınlanan genelgelere yeniden dönülmesi anlamına geliyor.


Yani lokantaların, kafelerin kapatılması, belki kuaför ve spor salonlarına yasak gelmesi, 65 yaş ve 20 yaş için yeni kurallar ve saat uygulamasının yapılması, düğün, taziye, asker uğurlama gibi konularda sınırlama getirilmesi.


Bunun biraz gevşetilmiş halini marttan önce yaşıyorduk zaten. Şimdi kulislerde hükümetin, ramazan boyunca “kapatmaya” daha yakın olduğu söyleniyor. Diğer tarafta farklı görüşler de var. Lokanta ve kafe işletmecileri.


Onlar ise tam kapatma şöyle dursun, lokanta ve kafelerin gündüzleri açık kalması ve bugünkü sistemin devam etmesini istiyor. Bir ay önce, ekip kurup, masraf yapıp işletmelerini yeniden açan esnaf, ramazan boyunca gündüzleri lokantaların açık kalmasını istiyor.


Üstelik sadece oruç tutmayanlar gideceği için “mesafe” sorunu da aşılacak. Şimdi gözler, açıklanacak yeni kararlarda. Bu kez, turizm sezonuna hazırlanmak için birbir buçuk ay, pres uygulanacak gibi.

İSTANBULDA ŞANS ÇOK DÜŞÜK

İSTANBUL'DA ŞANS ÇOK DÜŞÜK 

Türkiye’de günlük koronavirüs vaka sayıları 55 binin üzerine çıkarken, Kovid19 kaynaklı ölümler de 200’ün üzerinde. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bilim insanlarının topluma uyarıları da sürüyor. Sosyal mesafeye dikkat edilmesi, maske kullanılmasına özen gösterilmesi uyarıların başında geliyor.


Ancak 15.46 milyon nüfuslu, gün içinde aktif olmak zorunlu nüfusun da yüksek olduğu İstanbul’da bireysel önlemler bile kimi zaman virüsün bulaşmaması engellemiyor. “İstanbul’da sokağa çıktığınızda, metroya bindiğinizde, otobüse bindiğinizde virüsü kapmama şansınız çok düşük” diyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de tespit edilen aktif koronavirüs vakalarının çoğunun İstanbul’da olduğu konusunda uyarıda bulundu:


“İstanbul’dan başka yerlere yayılıyor. Halk arasında İstanbul için ‘Türkiye’nin Vuhan’ı’ deniyor. İstanbul’da sokağa çıktığınızda, metroya bindiğinizde, otobüse bindiğinizde virüsü kapmama şansınız çok düşük. Birçok pozitif çıkan kişilerin hikâyesine bakıyoruz; evden çalışıyor, hiç dışarı çıkmamış, bir kere markete gitmiş ve bütün aile pozitif. Böyle bir durumda İstanbul’da her dışarı çıkıp, adım attığınızda dikkatli olmak lazım hatta evde dikkatli olmak lazım.”


KORONA GEZGİNLERİ NEREYE GİDİYOR

KORONA GEZGİNLERİ NEREYE GİDİYOR? 

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de vakaların yüzde 40’ının İstanbul’da bulunduğunu açıklamıştı. Ancak vatandaşları bu da durdurmadı. Sokağa çıkma yasağına rağmen kentte gezmekten geri durmayanların bahanesi de hazır:  Ramazan alışverişi yapıyorum. Hava çok güzel tur atıyorum. İşlerimi halletmek için dışarıdayım. Kimse ‘Nereye gidiyorsun’ demedi.


Gökhan Kam'ın haberine göre, koronavirüs vakalarının artışıyla birlikte İstanbul yüksek riskli şehirler arasına girince hafta sonu sokağa çıkma yasağı getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önceki gün Türkiye’deki Kovid19 vakalarının yüzde 40’ının İstanbul’da bulunduğunu açıklamıştı ancak buna rağmen vatandaşlar yasakları ihlal etmekten geri durmadı.

Hafta sonu İstanbul’un bütün ilçelerinde yabancı turistlerin yanında Türk vatandaşları da sokaklara çıktı. Denetimlerin çok az olduğunu gördüğümüz ilçelerde sokağa çıkan herkesin bir bahanesi var.


Sokağa çıkan yabancı turistlerin de maske ve sosyal mesafe kuralını hiçe saydıklarına şahit olduk. İstanbul’un hafta içi en yoğun insan kalabalığının olduğu ilçelerde yasağa rağmen tablo yine aynı. Milliyet olarak istanbul’un merkezi noktalarında durumu yerinde gözlemledik. 


PEYNİR ALACAĞIM

'PEYNİR ALACAĞIM' 

İlk durağımız İstiklal Caddesi’ydi. Caddede turist yoğunluğu vardı. Bazıları maskelerini çene altında tutarken, sosyal mesafeye uyan yoktu. Konuştuğumuz bazı kafe çalışanları ise gelenlerin arasında çok fazla Türk’ün de olduğunu söyledi. Yabancı turistlerin yanında sokağa çıkan Türk vatandaşlarından Ömer Bağcı ve Mehmet Aktürk isimli iki arkadaş Mersin’den İstanbul’a gezmeye gelmiş


İstiklal’de gezen iki arkadaş “Yasağa rağmen neden dışardasınız?” diye sorduğumuzda sivil polis zannedip kaldıkları otelde kendilerine çıkarılan izin belgesini gösterdi. Gazeteci olduğumuzu söylediğimizde, “Hava çok güzel olduğu için tur atmaya çıktık. Sabahtan beri geziyoruz, ilk kez siz durdurdunuz” dedi.


İsmini vermek istemeyen ve maske takmayan bir vatandaş da “İşlerim var, onları halletmeye çıktım. Hafta içi çalışıyorum. İşimi halledince eve gideceğim” diyerek bahanesini söyledi. Tarlabaşı’nda İstiklal’e gezmeye gelen Yüksel Yüksek ise, “Engelliyim, bacaklarım açılsın diye yürümeye çıktım.


Hem de biraz hava alıyorum. Yasak olduğunu biliyorum. Engelli kartım var. Kimseye yanaşmadan yürüyorum” dedi. Eminönü’ne gidenler de vardı. Onlardan biri de Osman Geçişli. Erzurum’dan gelen Geçişli, “Dolaşmaya çıktım. Yasak olduğunu biliyorum. Kurallara uyuyorum. Eminönü’ne gidiyorum şimdi. Peynir, zeytin alacağım” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARDI 

Sağlık Bakanlığı, ramazan ayında oruç tutacak vatandaşlara beslenme ve salgın döneminde alınacak tedbirlerle ilgili önerilerde bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, oruç tutacak vatandaşların ay boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmesi ve sahur öğününü atlamaması tavsiye edildi.Açıklamada, “Oruç tutacak vatandaşlarımız ramazan ayı boyunca yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Sahur öğünü atlanmamalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir” denildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:


Hızlı şekilde, yüksek miktarda besin tüketilmemeli. İftar ile sahur arasında en az 2 litre su içilmeli. İftar ve sahurda kan şekerini birden yükseltmeyen, uzun süre tokluk hissi sağlayan, yavaş sindirilen proteinli ve lifli gıdalar, tam tahıllı ürünler, kuru baklagiller, süt ürünleri, yumurta, bal, taze sebze ve meyveler, şekersiz hoşaf veya komposto, hurma, ceviz, kavrulmamış fındık veya badem tercih edilmelidir. İftardan sonra sütlü tatlılar, meyve, hoşaf veya komposto tercih edilmelidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Korona tehlikesi ne zaman bitecek Yeni dönem yarın başlıyor! Anne kızlık soyadı tarih oluyor Son dakika… Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Eğitime verilen ara uzatıldı Hürriyet Bilim Kurulu yanıtlıyor: Temmuzda düğün olamaz