Sağlık
22 Nisan 2020 ( 1024 izlenme )
Reklamlar

Son dakika | Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Mücadelenin görünmeyen kahramanları bu mücadeleye güven duyanlardır.

Bu mücadelenin sonucuna güveniyorsunuz. Paylaştığımız bilgilerin sağlam olduğunu biliyorsunuz. Bu güveni zedeleyecek sözlerin, iddiaların sahibi ise bilerek, bilmeyerek tedbirleri tehlikeye atıyor.

Hastalığın bazı aşamaları ve ilgili tedavileri konusunda önemli bilgiler vereceğim.

Ölüm oranlarıyla ilgili bazı karşılaştırmalar yapacağım.

Corona virüsle mücadelemizde her yeni gün daha iyiyiz, daha ilerideyiz. Elimizdeki veriler salgının kontrolümüz altında olduğunu gösteriyor.

Tedbirleri uygularsak ölüm oranları düşüyor, kesin olan budur.

Türkiye'de son 24 saatte 117 kişi hayatını kaybetti. Türkiye'de toplam iyileşen hasta sayısı 16.477 oldu.

Son dakika | Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Kocadan önemli açıklamalar

Avrupa'daki ve Türkiye'deki yatak doluluk oranını karşılaştırmak ilginç sonuç doğurmaktadır.

Ülkemiz çok iyi durumda. Her üç yataktan sadece bir tanesi doludur. Avrupa'da bütün yatakları dolu halde olduğu düşünüldüğünde aradaki fark çok net görülmüş olacaktır.

Vakaların zatürre olma oranı düştü.

Türkiye'de ölüm oranı 2.3.

Dünyada artan ama Türkiye'de stabileşen tabloyu görüyoruz.

İngiltere'nin dünya ortalamasında ne kadar üstüne çıktığı görülmüş oluyor.

İtalya'da ise dünya ortalamasını yükselten dramatik bir artışa sahip. Sağlık altyapısı çöktüğü için burada vefat oranlarının çok yükseldiğini görüyoruz.

ABD ise diğer bütün ülkelerden farklı seyretti. Dünya ortalamasının aniden üstüne çıkıp ortalama yükseltti, bu altına düşme sonrası yeniden yükseliş içinde olduğunu görmüş oluyoruz. 

Bizim yoğum bakım hasta sayımızda son günlerde düşüş olmakta.

Hayatını kaybedenlerin yüzde 8'i 60 yaşından küçük ve başka hastalığı olmayan kimseler. Tedbiri her yaş grubundan bırakmamak gerekiyor.

Türkiye'de hastalığın seyri öngördüğümüz şekilde devam ediyor.

Bayram ve sonrasında kademeli olarak normalleşme sürecine geçebilmemiz tedbirleri sıkı uygulamamıza bağlıdır.

İzolasyondan, sosyal mesafe kuralından taviz vermemeliyiz.

Sokağa çıkma yasağını harfiyen uygulamalıyız.

Ramazanı tedbirleri gevşetmenin bahanesi olarak görmemeliyiz. Kalabalık iftarları,sosyal ortamları,ramazan sohbetlerini gelecek yıla erteleyelim.

SORU CEVAP

VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRAMASI

Türkiye'de benzer şekilde virüsün izole edildiğini söylemiştim. Farklı mutasyonların farklı bölgelerde olduğunu biliyoruz. Bu mutasyonun ve bulaşıcılığını çok etkilemediği şeklinde. Önümüzdeki günler mutasyonla ilgili daha detaylı sonuçlar elimizde gelmiş olur. Bu mutasyonların varlığı söz konusu. 

AŞI GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

Türkiye'deki aşı çalışmaları daha önce de söylediğim şekliyle 6 merkezde devam ediyor. 3 merkezde virüsün izolasyonu sağlandı. Dünyadaki gelişmeler ki bu anlamda insanlara uygulanma noktasında yol aldığını söyleyen İngiltere oldu. Bugün İngiltere Sağlık Bakanı ile görüştüm. Bundan sonraki süreçte hem İngiltere'nin hem bizim bilim insanlarımızın bilgi alışverişi olacak. Aşı ile ilgili konuyu sorduğumuzda yarın için uygulanacağını her şey iyi giderse Eylül'den önce kullanımının söz konusu olmadığını ifade ettiler.

NORMALLEŞME VE İKİNCİ DALGA TEHLİKESİ

Özellikle her defasında söylüyoruz, tedbirlere sıkı sıkıya uymamız gerektiğini ifade ediyoruz. Temas, mesafe ve izolasyon kurallarına harfiyen uymamız gerekiyor. Eğer bu anlamdaki tedbirlere uyarsak önümüzdeki takvimi daha rahat söyleme imkanımız olabilir. Bu dönemi özellikle bu kurallara uyma noktasında bir gayret içerisinde geçirelim diye söylüyoruz. Bu çerçevede olmaya devam ederse yeni bir dalga beklemiyoruz. Bazı illerimizin yer yer daha riskli olduğunu biliyoruz. Bazı illerimizde daha farklı yaklaşımlar içinde olabiliriz. 

Bahsettiğiniz haber Türkiye karşıtlığı üzerine kurgulanmış haber ve biz bugüne kadar şeffaf bir şekilde bütün bilgilenmeleri DSÖ'ye, DSÖ'nün istediği şekliyle verdik. Salgının beşinci ayına giriyoruz ve dünya bu iki kodla bildirim yapmıyordu. Dünya doğrulanmış corona koduyla bilgilendirmeyi yapıyordu. PCR testini yapamayan ülkelerin olduğunu, bu ülkelerin bu bildirimi nasıl yapacağı sorusu gündeme geldi. PCR testinin yapılamadığı yerler için ikinci kod tanımlaması yapıldı. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 yaşındaki Yunus Emre'nin yürek burkan dramı Lens kullananlar dikkat! Bu hata sizi corona hastası yapabilir Dünya bu olayı konuşuyor! Çinliler Güneş'i taklit etti! 'Yapay Güneş'i çalıştırdılar! Pozitif evlere bu not asıldı! Valilikten flaş karar..