Sağlık
03 Nisan 2020 ( 3208 izlenme )
Reklamlar

Sokak sütünden uzak durun! Virüs taşıyabilir

Corona virüs ile savaşta kaynağı belirsiz gıdalardan uzak duran ve kişisel hijyenini en üst seviye çıkaran kişiler, kendini ve çevresini virüslerden koruyabilir. Açıkta satılan sütler konusunda da bu dönemde dikkatli olmakta fayda var. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Prof.Dr.U. Tansel Şireli önemli bilgiler paylaştı.


Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yiyeceklerin hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken hijyen uygulamalarını paylaşarak konunun önemine dikkat çekerken uzmanlar, virüsün yayılımından korunmak için gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği EnstitüsüGenel Müdür Yardımcısı Prof.Dr. U. Tansel Şireli, hasta bireylerin temasıyla gelen güvenilir olmayan gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda uyarıp şunları söyledi.

Bulaşmayı önleyen temel hijyen tedbirleri alın

Bulaşmayı önleyen temel hijyen tedbirleri alın 

"Dünya Sağlık Örgütü’nün gıdalar için sunduğu önerilere mutlaka uyulması gerekiyor. Açıkta satılan peynir, süt, yoğurt, çiğ et, sebze ve meyveler ile diğer gıdalar için bulaşmayı önleyici temel hijyen tedbirleri uygulanmalı.

Sokak sütlerinden uzak durun

Sokak sütlerinden uzak durun 

Açıkta satılan ve sağım ve saklama koşulları belli olmayan sokak sütlerinden muhakkak uzak durulmalı.

Pastörize ya da UHT sütler tercih edin

Pastörize ya da UHT sütler tercih edin 

Sütler için özellikle ısıl işlem uygulanmış pastörize veya UHT sütler tercih edilmesi gerekiyor"

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bilim Kurulu Üyesi Uzun Süre Evde Kalmaya Hazır Olun Aytaç Yalman’ın coronadan ölümünde ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı… Çocuklarda görülen 'gizemli hastalık' yayılmaya devam ediyor... Salgından korunmak için evi güvenli hale getirmenin yolları