Sağlık
11 Nisan 2020 ( 438 izlenme )
Reklamlar

Sokağa çıkma yasağının cezası ne kadar? İşte kesilen ilk ceza...

31 şehirde uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili ilk cezalar Esenyurt'ta kesildi. Polis ekipleri, İçişleri Bakanlığının kararını ihlal edenlere 389'ar TL para cezası kesti.

İçişleri Bakanlığı tarafından dün akşam yayınlanan genelge sonrasında sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlara ilk cezalar yazılmaya başladı. Esenyurt'ta meydana uygulama yapan polis ekipleri kurallara uymayan kişilere 389'ar lira para cezası yazdı.

Dün gece 00.00'dan itibaren belirli şartlar dışında İstanbul'un da aralarında olduğu 31 kent için sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Getirilen yasaklar kapsamında işi olmadığı halde sokağa çıkanlara polis tarafından uygulama yapılmaya başlandı.

389'AR TL PARA CEZASI

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri tarafından Esenyurt Meydanı'nda yapılan uygulamalarda kurallara uymayan vatandaşlara 389'ar Türk Lirası para cezası kesildi. Polisin gün boyu uygulamalarının devam edeceği öğrenildi.

SOYLU: PARA VE HAPİS CEZASI UYGULANACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada yasağı ihlal edenlere 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası ve 3 bin 186 TL'ye kadar para cezası uygulanacağını söyledi.

Soylu, "Türk Ceza Kanunu'nun 175. Maddesi açık 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası var. Hem Hıfzıssıhha Kanunu'na göre hem de İller İdaresi Kanunu'na göre 3bin 186 TL'ye kadar para cezası söz konusu. Hem hapis cezası hem de para cezası var ama bunları söylemenin anlamı yok. Çünkü bu cezaya yönelik bir durum değil. Bu salgının yayılmasını önleme için vatandaşlarımızın uyması gereken bir durum" ifadelerini kullandı.

Esenyurt'ta sokağa çıkma yasağına uymayanlara 389'ar lira para cezası kesildi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüse inanmayan fenomen, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti Türk firması koronavirüs ilacını üretmeye başladı Bünyamin Sürmeli uyardı: Donmuş uyuyan canlılar uyanacak Dünya bu olayı konuşuyor! Çinliler Güneş'i taklit etti! 'Yapay Güneş'i çalıştırdılar!