Sağlık
22 Mart 2020 ( 396 izlenme )
Reklamlar

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayan Yaşlılara Verilecek Ceza Belli Oldu

Korona salgını nedeniyle önlemlere 65 yaş üstü yaşlılarımızın sokağa çıkma yasağı uygulaması oldu

Sokağa çıkan 65 yaş ve üstü kişilere verilecek ceza belli oldu
Corona virüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklandı. Yasağa uymayanlara 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak.
İçişleri Bakanlığı, corona virüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmalarının, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmalarının sınırlandırıldığını duyurdu.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yasağı ihlal durumunda 3 bin 150 TL ceza ve Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesine göre TCK 195'e göre suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

TCK’nın 195'inci maddesinde “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” ibaresi bulunuyor. Sokağa çıkma yasağını ihlal edenler bu yasaya göre de ceza alabilecek.


Vali Arslantaş sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi: 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan hemşehrilerimiz için sokağa çıkma yasağı getirildi. İhtiyaç durumunda ALO 112-155-156 numaraları arandığında arkadaşlarımız kendilerine yardımcı olacaktır. Yasağı ihlal durumunda 3 bin 150 TL ceza TCK 195'e göre suç duyurusunda bulunulacaktır. (İHA)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

76 şehirde mutasyon alarmı Hemşire böyle yalvardı! 'Ölmeme izin verme!' Sağlık Bakanlığı'ndan flaş karantina kararı! Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberini güncelledi. Kamu kurumlarında yeni dönem! HES kodu olmayan giremeyecek