Sağlık
13 Ağustos 2018 ( 702 izlenme )
Reklamlar

Soğanın Hiç Bilmediğiniz Faydaları

Soğanın faydaları:

1)Antibakteriyel özelliği sayesinde doğal antibiyotik sınıfına giren soğanın tüm faydalarını sizler için araştırdık.

2)A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengindir. Doğal antibiyotik olduğu için günlük yaşamımızda bol bol tüketmek gerekiyor.

Vücut direncini artırır ve kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu alır.

3) Bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı, bronşit gibi hastalıklara karşı etkilidir. Ayrıca balgam söktürücü özelliği vardır. Öksürük tedavisinde ezilmiş soğan ve bal kullanılır. Yüksek tansiyonun düşmesine yardım eder. Nefes yollarını açar ve damar tıkanıklığını önler.

4)Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruma sağlar. Kandaki şeker seviyesini ayarlayan soğan, bu nedenle şeker hastaları için de faydalıdır. Ağız ve diş sağlığına faydalıdır. Ağızdaki mikropları öldürmek ve ağız yaralarını iyileştirmek için 2 dakika soğan çiğnemek yeterlidir. Böbrek ağrılarını hafifletir. Böbrek kumlarının ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Soğan, mikrop öldürücü etkisi sayesinde vücuttaki ve kandaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Ayrıca yaraların daha hızlı kapanmasına yardım eder.

5)Egzama, dolama gibi cilt hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılır. Karaciğerin çalışmasını düzenler. Hazmı kolaylaştırır. 

Sinirleri rahatlatır, sıkıntı ve bunalıma iyi gelir.

6)Uyku problemi çekenlere faydalıdır. Balla karıştırılan soğan aknelerden kurtulmaya yardım eder. Hafızayı güçlendirir.

7)Kemik erimesine karşı etkilidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yeni dönem yarın başlıyor! Anne kızlık soyadı tarih oluyor Erken emeklilik... Koronavirüs aşısı başarılı oldu! Dünyayı umutlandıran gelişme... "En kritik döneme girdik' dedi ve corona virüs için tarih verdi