Anasayfa
10 Aralık 2020 ( 653 izlenme )
Reklamlar

Sigara içenler dikkat! 6 yıl hapis cezası getirildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 18 Haziran tarihinde kabul edilen düzenleme ile ‘Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere’ 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirildi.


2019’da 50 milyar lira ÖTV elde edildi: Tütün ürünlerinden elde edilen gelir, Türkiye’de devletin en önemli vergi kalemleri arasında yer alırken, sadece 2019 yılında sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV vergisi elde edildi. Buna karşın devletin, son yıllarda yaygın hale gelen yasa dışı açık tütün ürünlerinden kaynaklanan vergi geliri kaybı 15 milyar liraya yaklaştı. Makoran ve sarma sigara batışı yasaklandı: Milyarlarca lira vergi kaybına uğranması üzerine 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda değişiklik yapılarak 1 Temmuz’dan itibaren ticari amaçla makaron veya yaprak sigarı kağıdının doldurulmuş şekilde satışına yasak getirildi. Bu yasağa uymayanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Düzenleme bugünden itibaren uygulanmaya başlayacak.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

A'denovirüs K'oronavirüs Kadar Hızlı Yayılıyor Fatma Girik Servetini Kime Bıraktığını Açıkladı! Yaprak Döner Hikayesi Deprem uzmanı Siirt depremi sonrası şehir şehir uyardı! "Büyük depremler bekleniyor..."