Sağlık
19 Mart 2020 ( 136 izlenme )
Reklamlar

Lens kullananlar dikkat! Bu hata sizi corona hastası yapabilir

Elleriniz ıslakken lense dokunmayın! Yoksa corona...

Corona virüsün ağız, burun ve gözlerden bulaştığı artık biliniyor. Bu da akıllara lens kullananların alması gereken önlemleri getiriyor. Lens kullananların lens takmadan önce nelere dikkat etmesi gerekiyor? Islak el ile lense dokunulur mu? Lens takarken ellerimiz nasıl olmalı? Tüm bu soruların cevabını Türk Oftalmoloji Derneği'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Erdal Yüzbaşıoğlu verdi

Corona virüs (Covid-19) salgınında bulaşma ağız, burun ve gözlerden gerçekleştiği için göz hijyenine daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor. Özellikle lens kullananlar çok daha dikkatli olmalı.

Virüsün, solumakla veya göz temasının yanında ellerin ağza, buruna ya da göze dokunmak suretiyle de bulaşabildiğini dile getiren Yüzbaşıoğlu, kontakt lens kullanıcılarının daha özen göstermesi gerektiğini vurguladı.

Elleriniz ıslakken lense dokunursanız... 

Yüzbaşıoğlu, kontakt lens kullanların gözle daha yoğun temas içinde olduğunu belirterek, "Kontakt lens kullananlar her zamankinden daha yüksek özenle hijyen kurallarına uymalıdır. Virüsün yüzeylerde yaşayabildiği dikkate alınarak lens takarken eller yıkanıp kuruladıktan sonra hiçbir yere dokunmamalı, ıslak elle lense temas edilmemeli. Lens solüsyonları vaktinde değiştirilmeli, başkasının lensi deneme amacıyla da olsa takılmamalı" uyarısında bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul'da toplu taşımada "seyrek oturma" düzeni 86 yaşında Corona Virüsü yendi, şu çağrıyı yaptı Cerrahpaşa doktorları anlattı: Koronavirüs salgını bitti sanılmasın O ülke şokta... Korona hastanesinde facia