Anasayfa
26 Kasım 2020 ( 1377 izlenme )
Reklamlar

Kovid-19'lu biri ile aynı evde yaşamanın 10 önemli kuralı

Hızla yayılmaya devam eden Kovid-19 enfeksiyonuna hemen her haneden

bir kişi yakalanmaya başladı. PCR testi ile tanı konulan olguların neredeyse ortalama yüzde 80’e yakın bir kısmının tedavilerinin evde yürütülebilecek düzeyde olduğu gerçeği göz önüne alındığında Kovid-19’un en önemli bulaşma ortamının artık ev ve aynı evi paylaşan kişiler olduğu bir gerçek. Bu durumda da evde koronalı biri ile yaşamda yapılması ve yapılmaması gerekenler ön plana çıkıyor. Peki, Kovid-19’lu hasta ile aynı evde yaşamanın bir an bile ihmal edilmemesi gereken kuralları neler? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Çağrı Büke sıraladı

1- Ayrı odada yaşamak şart

1- Ayrı odada yaşamak şart 

Kovid-19 testi pozitif çıkan bir kişinin, bir süre boyunca ayrı bir odada yaşamını sürdürmesi şart. Hastanın odasının kapısı her zaman kapalı olmalı, yemeğini diğer aile bireylerinden farklı olarak kendisi için belirli bir süreyle ayrılmış olan söz konusu odada yemeli.

2-Odaya girilecekse kesinlikle maske takılmalı 

Hasta kişinin odasına kimse zorunlu olmadıkça girmemeli, hasta kişi de zorunlu haller dışında bu odadan dışarıya çıkmamalı..

Kovid-19 test sonucu pozitif olan kişinin odasına girilmek zorunda kalındığında herkes hem ağzı hem de burnu kapatacak şekilde maske kullanmalı.

Bir anlığına bile olsa maskenin ihmal edilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekir.


3-Banyo her kullanımdan sonra temizlenmeli 

Tuvalet ve yıkanma ihtiyacı için mümkün ise hasta olan kişiye ayrı bir banyo/tuvalet sağlanmalı. Eğer bu mümkün olamıyor ve aynı banyo-tuvalet diğer aile bireyleri ile paylaşılıyor ise hasta kişinin her banyo-tuvaleti kullanmasından sonra yer, yüzey, tuvalet, lavabo, çeşme muslukları ve duş alanı dezenfektan ile silinmeli ve temizlenmeli.

4-Çamaşırları ve yiyecek eşyaları ayrılmalı 

Kovid-19 test sonucu pozitif olan kişinin çamaşırları ve bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık vb. gibi kullandığı eşyalar ayrılmalı.


Çamaşırları ayrı olarak ve makinede, yemek için kullandığı eşyalar da kullanım sonrası deterjan ve su ile makinada ya da elde yıkanmalı.

5-Ortak alanlara temastan sonra eller yıkanmalı 

Aynı ev ortamını paylaşan herkesin eller ile ortak temas edilen yüzeylere temastan hemen sonra, yemek öncesi, yemek sonrası, tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan önce yemek hazırladıktan sonra, Kovid-19 pozitif kişinin eşyaları ile temas sonrası ve gerektiği her durumda 20 saniye boyunca eller sabun ve su ile yıkanmalıdır. El temizliği için gerektiğinde el antiseptiklerinden de yararlanılabilir.

6-Kovid-19 hastası evde maske takmalı 

Kovid-19 hastası, bulunduğu odadan zorunlu hallerde dışarı diğer odalara gideceğinde ya da banyoya, tuvalete gidecek olduğunda ağız ve burun kapalı olacak şekilde maskesini takarak ev içerisinde hareket etmeli.

7-Yüzeyler sık sık temizlenmeli 

Kapı kolları, elektrik düğmeleri gibi el temasının olabildiği tüm yüzeyler temas sonrası dezenfektan ve deterjanlı su ile silinmeli.

8-Havlu mutlaka ayrı olmalı 

Havlular bulaş riskinin yüksek olduğu eşyalar olduğundan, normal durumlarda da evdeki herkesin havlusu ayrı olmalı. Özellikle de evde Kovid-19 hastası var ise, hiçbir şekilde havlu ortak kullanılmamalı.

Ayrı bir havlu olmalı ya da kağıt havlu kullanması sağlanmalı. Kağıt havlu ve tuvalet kağıtları ayrı poşetler içerisine atılmalı ve sonunda ağzı bağlanarak çöp poşetlerine atılmalı.

9-Yastık yüzleri her gün değiştirilmeli

Kovid-19 hastasının yastık yüzleri her gün değiştirilmeli ve makinede en az 60 derecede ısıyla yıkanmalı, nevresimleri de üç günde bir değiştirilmeli ve yine en az 60 derecede yıkanmalı.

10-Ev düzenli havalandırılmalı 

Kovid-19 pozitif kişinin bulunduğu oda ve evin mümkün olan tüm alanları günde birkaç dakika ve belirli süre ile havalandırılmalı. Ayrıca Kovid olmayan ev halkı kesinlikle 'Geçmiş olsun' ziyaretine kimseyi kabul etmemeli Çünkü ev ziyareti bulaş riskinin en yüksek olduğu ortamlardan birisi!

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İzmir dualarımız seninle. Fulya Soybaş yazdı: Enkaz altından birbirlerine sarılmış halde çıkarıldılar Tıp dünyası endişeli: ‘Böyle giderse memlekette cerrah kalmaz Pfizer-BioNTech'ten aşı açıklaması! -70 derecede, kuru buzla paketlenmiş olarak dağıtacak