Sağlık
17 Haziran 2020 ( 866 izlenme )
Reklamlar

Korkutan uyarı geldi! Sayı hızla artıyor...

Haziran ayı ile birlikte yasaklar gevşedi ancak vatandaş tedbiri elden

bırakınca vaka sayıları ürkütücü şekilde yükselmeye başladı. Maskesiz

sokağa çıkamayacak illerin sayısı Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize,

 Şanlıurfa ile Bitlis, Yalova ve Bursa'nın da katılımıyla 45'e ulaştı.

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize ve Şanlıurfa'da maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığını duyurdu. Bitlis ve Yalova Valilikleri İl Hıfzıssıhha Kurulları da il genelinde maske takma zorunluluğu kararının alındığını bildirdi.Bursa ise Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, İnegöl, Kestel ve Gürsu ilçeleriyle yasağa katıldı. Bununla birlikte 45 ilde (Adıyaman, Afyonkarahisar...


Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Düzce, Elâzığ, Eskişehir, Gaziantep...


Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şırnak...


Tunceli, Uşak, Zonguldak, Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize, Şanlıurfa, Bitlis, Yalova ve Bursa'da 6 ilçe) maskesiz sokağa çıkmak yasaklanmış oldu.


Belirlenen 45 ilde tedbirleri ihlal edenler hakkında, 1.593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve 5.326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddeleri gereğince idari para cezası uygulanacak.


Hıfzıssıhha Kanunu; 250 liradan 1.000 liraya kadar idari para cezasını, Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi de genel sağlığın korunmasına yönelik verilen emre aykırı hareket eden kişiye 100 lira idarî para cezasını kapsıyor.


Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi, cezaya emri veren makam tarafından karar verileceğini de ifade ediyor.

Buna göre, maskesiz sokağa çıkanlar ve belirtilen tedbirleri ihlal edenler hakkında her ile göre Valilik İl Hıfsızzıhha Kurulları emre itaatsizliğin durumuna göre idari para cezasını alt limit 250 liradan üst limit yaklaşık 3.191 liraya kadar uygulayabiliyor.


Kentte maske uygulamasının ilk gününde karara harfiyen uyanlar olduğu gibi ihlal edenler de oldu.


Öte yandan, Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince sokağa maskesiz çıkmak yasaklanırken, yasağa uymayanlara 798 ile 3 bin 191 TL arasında ceza kesilecek.


Kentte maskesiz çıkmanın alt limitten cezası 798 lira olarak belirlenirken, bunu “alışkanlık hâline getirenlere” ise aynı maddenin üst limiti olan 3 bin 191 TL ceza kesilecek.


Karabük Valikliği ise bayram sonrası yeniden artış gösteren vakaları tedbir amaçlı olarak, maskesiz sokağa çıkmak ve dolaşmayı yasaklarken, uymayanlara ise 3 bin 180 TL ceza uygulanacağını duyurdu.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Genç hemşireye corona teşhisi kondu, kalp hastası olduğunu anladı! Corona hayatlarını cehenneme çevirdi! Karısına vasiyeti kahretti Sağlık Bakanı Koca duyurdu! 'Bu ilçelerde oturanlar sokağa çıkmasın' Doktor Engin Türkmen koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti