Sağlık
29 Mayıs 2020 ( 143 izlenme )
Reklamlar

İşte Türkiye'nin yeni normali: 1 Haziran'dan itibaren başlıyor

Son dakika haberine göre corona virüs kapsamında Türkiye'de uygulanacak olan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. 1 Haziran tarihinden itibaren seyahat kısıtlama yasağı kaldırılıyor. Sürücü kursları benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek. 65 yaş üstü için ise kısıtlamalar devam ediyor. İşte açıklanan yeni kararlar.


Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Hazirandan itibaren tamamen kaldırılmıştır.Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak.Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte yarar görüyoruz.65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.  İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak.


20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek.1 Haziran restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.Plajlar ve milli parklar 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek.Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır.Müze ve ören yerleri, 1 Haziran'da açılıyor. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek.

Son dakika haberine göre; Erdoğan, 15 ilde şehirler arası seyahat sınırlamasının 1 Haziran’dan itibaren kaldırıldığını belirtti. Erdoğan, “65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında uygulanan istisna devam edecek. 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma kısıtlamasını da 18 yaşa indiriyoruz” dedi. Yine 1 Haziran itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar da saat 22.00’ye kadar olmak şartıyla hizmete başlayacak. Turizm tesisleri, plajlar, milli parklar, müze ve ören yerleri, gençlik kampları ve kıraathaneler de 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerine devam edecek.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Et benlerini patır patır dökecek 5 tarif Corona virüs için şoke eden uyarı: Ölümcül ikinci dalgaya karşı hazırlıklı olun! Op. Dr. Ahmet Cevdet Çitoğlu'nu koronavirüsten kaybetmiştik... Bu bilgi herkesi duygulandırdı! Ehliyetlerle ilgili önemli karar! Resmi Gazete'de yayımlandı