Sağlık
14 Temmuz 2020 ( 322 izlenme )
Reklamlar

İkinci dalgada kritik kış ayları uyarısı!


Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayıları artarken salgının ne zaman biteceğine dair soru işaretleri de devam ediyor.

ABD başta olmak üzere tüm ülkelerde vaka sayıları artarken Covid-19'a karşı alınan önlemlerin gevşetilmesi de eleştiri konusu olmaya başladı.


Koronavirüs salgınında ilk dalganın yavaşlamasıyla birlikte dünya çapında alınan önlemeler gevşetilmeye başlanmış hemen ardında da vaka sayılarında tekrar artışlar görülmüştü.


İngiltere 4 Temmuz itibarıyla önlemleri kaldırmış, ülkede sosyal hayata geri dönüş başlamıştı.


Ancak yapılan yeni bir araştırma koronavirüste kaygıları yeniden artırdı.

İngiltere'de hükümet için yapılan bir çalışmada, koronavirüs salgınında kışın yaşanacak ikinci dalganın ilkinden daha büyük olabileceği ve 120 bin kişinin daha hastanelerde ölebileceği öngörüsünde bulunuldu.


Hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance'ın çağrısıyla, Tıbbi Bilimler Akademisi'nin 37 bilim insanıyla yaptığı çalışmada "makul bir en kötü senaryo" modeli oluşturuldu.


Karantina önlemleriyle olası tedavi ve aşıların hesaba katılmadığı çalışmada virüsün soğuk hava koşullarında daha uzun süre dayanabileceği ve insanların evlerine kapanmasıyla hastalığın daha hızlı yayılabileceği belirtildi.

İngiltere'de Covid-19 salgınında şimdiye kadar 44.830 kişi hayatını kaybetti. Ancak son haftalarda ölü sayısında azalma görüldü. Temmuz'da 1.100 kişi öldü.


Yeni çalışmayla ilgili raporda Ocak ve Şubat'ta salgının zirve noktasına çıkabileceği ve bunun sonucunda 24.500 ila 251.000 kişinin daha hayatını kaybedebileceği vurgulandı.Southampton Üniversitesi Hastanesi'nden Prof. Stephen Holgate, hükümete sundukları rapor için "Bu bir tahmin değil, bir olasılık" dedi ve çalışmanın enfeksiyonların artmasına izin verilmesi ve Ulusal Sağlık Sistemiyle (NHS) sosyal hizmetlerde hazırlık yapılmaması halinde salgının nasıl evrilebileceğini ortaya koyduğunu belirtti.


Uzmanlar sadece Covid-19 vakaları nedeniyle değil, grip mevsimi ve koronavirüsle bağlantısı olmayan hastalıklardan kaynaklanan yığılma yüzünden hastanelerin kışın çok büyük bir baskı altında kalabileceğini vurguladı.


Raporda hastanelerin bekleme listelerindeki hasta sayısının yıl sonuna kadar 10 milyona ulaşabileceği belirtiliyor.


RAPORDA HÜKÜMETE ŞU TAVSİYELERDE BULUNULDU:

- Koronavirüs grip ve diğer kış enfeksiyonlarının ortak belirtileriyle baş edebilmek için test ve temas-takip programı kapasitesinin artırılması- Daha fazla insanın grip aşısı yaptırmasının sağlanması


 Hastaneler ve bakımevlerinde kişisel koruyucu donanım tedariki için önlem alınması- Enfeksiyonları durdurmak için hastaneler ve bakımevlerinde koronavirüsten arındırılmış bölgeler oluşturulmasıÖnerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tıp Tarihinde Bir İlk Son Dakika: İstanbul Adalet Sarayı'nda bir hakimin eşinin koronavirüs testi pozitif çıktı Koah’ı Kökünden Bitiren Yöntem! Ehliyetlerle ilgili önemli karar! Resmi Gazete'de yayımlandı