Ana Sayfa
14 Mayıs 2021 ( 727 izlenme )
Reklamlar

İğrenç bir yan etkisi daha ortaya çıktı.

HASTALARIN BİR ÇOĞUNDA GÖRÜLÜYOR Hastaların lağım, çürümüş elma gibi kokular hissettirdiğini ve hasta sayısının fazla olduğunu belirten Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü: * Çürümüş elma kokusu, lağım kokusu gibi sabit bir koku aldığını hisseden çok sayıda hastamız oldu. Hatta hastalar içtiği suyun bile o duyduğu kötü kokuyla aynı şey hissettiğini söylemekte. * Bu hastalıkta koku bozukluğunun neden aslında tam olarak anlaşılmış değil. Fakat kabul gören görüşlerden birisi burundaki koku duyusunu alan olfaktör mukoza dediğimiz burun mukozasını olumsuz yönde etkilediği ve bu nedenle de koku bozukluğuna neden olduğu düşünülüyor. * Aynı zamanda kanda yaymış oldukları toksinler nedeniyle de beyinde de koku alma merkezine baskıladığı düşünülmektedir'' diye konuştu.3045 GÜN İÇİNDE KENDİLİĞNNDEN DÜZELİYOR Dr. Ekinci, hastalığın genelde 30 yada 45 gün içerisinde iyileştiğini dile getirerek şöyle konuştu: * Bu hastalarda tedavi olarak lokal burun içi steroidleri verebiliyoruz. Şunu da söylemek lazım. Genelde 30 gün veya 45 gün içerisinde bu koku alma bozuklukları kendiliğinden düzeliyor. * Fakat bu hastalarda burun içi spreyler, veya streoid ilaçları destek tedavisi olarak verilebiliyor. Kötü koku alma hastalığı olan hastalarda biz ayrıca koku egzersiz yapmayı öneriyoruz. * Yani hasta günde 23 defa 15'er dakikalık aralıklarla çok güçlü kokuları kolonya olabilir, parfüm olabilir, karanfilde olabilir sürekli koklamasını öneriyoruz. Bu şekilde tedavinin hızlanmasında etkili oluyor.

İşte Zehra'nın Kazandığı Okul!
HASTALARI DEPRESYONA SOKUYOR Doç Dr. Adnan Ekinci, hastalığın sosyal ilişkileri olumsuz etkilediğini hatta depresyona soktuğunu belirterek şunları dile getirdi: * Her yaş grubunda görüyoruz. Erkek kadın fark etmiyor. Ama tabi genç hastalarımız çok fazla yok. Genelde 18 yaşından sonra görüyoruz bu hastaları. Koku bozukluğu olan hastalarımız endişelenmesin. * Ortalama 1 buçuk 2 ay içerisinde kendiliğinden düzeliyor. Fakat düzelmeyen hastalarda öncelikle Kulak, Burun, Boğaz hekimini başvurması gerekir. Daha sonra dediğimiz gibi lokal streoid damlalar ve sistemik streoid tedavisi bu hastalarda iyileşmeyi hızlandırıyor. * Tabi vitamin tedavisi de bu hastalarda destekleyici anlamda başarılı bulunmakta. Yüzde 90 üzerinde hastalar 1 ay içerisinde iyileşiyor. Fakat yüzde 10'luk kısımda da bu iyileşme 35 ayı bulabiliyor. Hastalarımızın sabretmesi lazım. * Sosyal hayatı da çok oluşuz yönde etkileyen bir hastalık. Ne yeseniz ne koklasanız yine o kötü kokuyu hissediyorsunuz. İnsanların sosyal ilişkilerini etkiliyor, Hatta hastalarımızı depresyona soktuğu bile oluyor. * Hastalarımıza sabretmelerini tavsiye diyoruz. Kulak Burun Boğaz hekimine tedavisini yaptırmasında fayda var. Ama dediğimiz gibi en geç 6 ay içerisinde tamamen iyileşiyor. (İHA)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özgü Namal'ın eşi Serdar Oral hayatını kaybetti Sokağa çıkmaları yasaktı! 65 yaş üstüne izin geliyor... Tapuda büyük dönüşüm başladı Kızılay Başkanı'ndan corona virüse karşı 'pasif aşı' müjdesi!