Sağlık
26 Mart 2020 ( 670 izlenme )
Reklamlar

Eve alınan damacana ve pet şişeden corona virüs bulaşır mı?

Corona virüsün nasıl bulaştığı çok fazla merak edilmişti. Bazı kişiler de eve gelen damacana, pet ve cam şişelerden su içerken virüs bulaşır mı endişesi yaşadığını belirtiyor. Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Bahadır Ceylan bu konuda açıklamalarda bulundu. İşte detaylar..

Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Bahadır Ceylan, COVID-19'dan korunmak için market alışverişi sonrasında ev ve gıda temizliği esnasında yapılması gerekenleri anlattı. Bazı vatandaşların eve gelen damacana, pet ve cam şişelerden su içerken virüs bulaşır mı endişesi yaşadığını aktaran Ceylan, şunları kaydetti:

"Covid-19, en sık hasta kişilerin öksürmesi sırasında havaya karışan damlacıklar içinde taşınarak diğer insanların solunum yoluna ulaşır ve enfeksiyonu başlatır. Bazen hastaların solunum damlacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunduktan sonra da ellerin ağız, burun ve göze götürülmesiyle de bulaşabilir. Bu virüs dışkıda bulunmakla birlikte su ve sindirim sistemimizden bulaşmaz

Ağız, burun ve gözünüze dokunursanız...

Ağız, burun ve gözünüze dokunursanız... 

Ancak size damacana ya da pet şişeyi veren satıcı bu malzemelerin yüzeyini kontamine etmişse sizin eliniz de kirleneceği için ağız, burun ve gözünüze dokunursanız virüs bulaşabilir.

Dezenfektanla silmek bulaşmayı önleyebilir

Dezenfektanla silmek bulaşmayı önleyebilir 

Bu nedenle ürünleri aldığınız kişide enfeksiyon bulguları varsa, damacana ve pet şişeleri eve getirdiğinizde dezenfektanla silmek bulaşmayı önleyebilir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aytaç Yalman’ın coronadan ölümünde ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı… Vücudunuzda D Vitamini Eksikliğini Gösteren 13 İşaret Yüzdeki Tüylerden Sonzuza Dek Kurtulmanın Mucizevi Doğal Yöntemi Corona virüsle mücadelede en ön safta yer alan Prof. Wang Yuguang'dan Türk halkına öneri: Bunları yemeyin