Anasayfa
06 Aralık 2020 ( 94 izlenme )
Reklamlar

Dünya bu olayı konuşuyor! Çinliler Güneş'i taklit etti! 'Yapay Güneş'i çalıştırdılar!

, ESA, SpaceX, Blue Origin ve diğer birçok şirket, kurum arasında büyük bir  yarışı yaşanıyor. Ay, Mars, Güneş sistemindeki diğer gezegenler ve dış uzayla ilgili çalışmalar yapılıyor ve projeler gerçekleştiriliyor.  de bu yarıştan geri kalmamak için uzaydaki araştırmalarına devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Çin'in uzay aracı Çang'ı-5 Ay yüzeyine indirmişti. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Ay'dan toprak örnekleri alan Çang'ı-5'in Ay yüzeyine Çin bayrağı diktiğini de duyurdu. Bu gelişmeler gündemde oldukça konuşulurken, Çin'den flaş bir haber daha geldi. Çin, nükleer enerji kullanan 'Yapay Güneşi'ni çalıştırdı.  nedir? Çinliler tam olarak ne yaptı? İşte konuyla ilgili detaylar...

Bilim insanları Güneş'i yakından takip ediyor ve inceliyor.  ve ESA gibi kurumların Güneş'le ilgili çalışmaları var. Mesela Avrupa  Ajansının (ESA) Güneş keşif uydusu, Güneş'e ilk yakın geçişini yaptı. ESA uydusu Solar Orbiter, Güneş'in yüzeyine neredeyse 77 milyon kilometreye kadar yaklaştı.

Dünya bu olayı konuşuyor! Çinliler Güneş'i taklit etti! 'Yapay Güneş'i çalıştırdılar!
iğer yandan bilim dünyasında yıllardır 'Güneş benzeri yapay bir enerji kaynağı olabilir mi?' sorusunun cevabı tartışılıyordu. Bu konuda teorik olarak birçok fikir ortaya atılmıştı.  ise tartışmalara yeni boyut kazandıracak bir gelişmeye imza attı. Çin, yeni nesil "" HL-2M Tokamak nükleer füzyon reaktörünü çalıştırdı.
Xinhua ajansının haberine göre,  Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC), Çin'in en büyük ve en gelişmiş nükleer füzyon deneysel araştırma cihazı HL-2M Tokamak'ın, hidrojen ve ağır hidrojen gazlarını kullanarak Güneş'te meydana gelen doğal tepkimelerin benzerlerini elde etmek için tasarlandığını açıkladı.

Bilim insanlarının güçlü bir temiz enerji kaynağının kilidini açma potansiyeline sahip olduğunu ümit ettiği HL-2M Tokamak'ın başarıyla çalıştırıldığı belirtildi.

Dünya bu olayı konuşuyor! Çinliler Güneş'i taklit etti! 'Yapay Güneş'i çalıştırdılar!

People's Daily gazetesi de Siçuan bölgesinde bulunan HL-2M Tokamak'ın sıcak plazmayı füzyonlamak için güçlü manyetik alan kullandığını ve 150 milyon derecenin üzerinde sıcaklığa ulaşabildiğini yazdı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son dakika! Niğde'de 5.1 büyüklüğünde deprem Bakan Koca: Virüs kitlesel bulaşma dönemine geçti Koronavirüsün korkutan kalıcı etkisi! Felç riski... SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEN 32 İL