Sağlık
26 Mayıs 2020 ( 449 izlenme )
Reklamlar

DSÖ'den korkutan coronavirüs uyarısı: İkinci dalga yakın...

Son Dakika haberi... Coronavirüs salgını dünya genelinde bir nebze de olsa kontrol altına alınmaya başlasa da, vaka sayısı artmaya devam ediyor. Son verilere göre dünya genelinde 5.5 milyon kişi virüse yakalandı. Ülkeler normalleşme planları yaparken,  temkinli bir yaklaşım sergiliyor. 'den yapılan son açıklamada, ikinci dalganın yakın olduğu uyarısında bulunuldu.


Corona virüsü salgınında küresel vaka sayısı 5.5 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü, bazı ülkelere uyarıda bulundu. DSÖ, bazı ülkelerde corona virüsünün düşüş trendine girmesine rağmen "anında ikinci dalgayla" karşılaşılabileceğini duyurdu.

Corona virüsü salgını ile birlikte çok kritik açıklamalarda bulunan ve bilimsel tedbirleri gündeme getiren Dünya Sağlık Örgütü dün gece yeni bir açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü'nün üst düzey isimlerinden Dr. Mike Ryan, internet üzerinden bir toplantı düzenledi.

"DÜŞÜŞÜN DEVAM EDECEĞİNİN GARANTİSİ YOK"

DSÖ Acil Durum Bölümü'nü yöneten Dr. Ryan, birçok ülkede corona virüsü salgınının yavaşladığını hatırlatırken, "Buna rağmen Orta ve Güney Amerika'da, Güney Asya'da ve Afrika'da salgın hız kazanıyor. Salgın genelde dalgalar halinde geliyor. Bu da salgının ilk dalgasını atlatan bir yerde bu yılın sonunda tekrar salgın patlayabilir. Ayrıca önlem ve yasaklar çok erken kaldırılırsa enfeksiyon oranı da artabilir" ifadesini kullandı.

Ryan, "Normalde ikinci dalgadan bahsettiğimizde ilk dalganın ardından geldiğini söyleriz ve bu genelde birkaç ay sonra olur. Ve birçok ülke için bu birkaç ay çok yakın bir zaman olabilir. Fakat bunun da bilincinde olmalıyız ki bu salgın her an sıçrama yapabilir. Virüsün düşüşte olması demek bu düşüşün devam edeceği anlamına gelmez" ifadesini kullandı.

Ryan, "Avrupa ve Kuzey Amerika'daki ülkeler kamu sağlığını, sosyal mesafeyi, izleme önlemlerini ve test yöntemlerini ön planda tutmalı" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Türk firması koronavirüs ilacını üretmeye başladı Yine Çin, yine ölümcül hastalık... Hıyarcıklı veba ortaya çıktı, yetkililer 'yemeyin' dedi! Herkes aşı beklerken… Corona virüsüne karşı burun spreyi! Kimse Okumadan Geçmesin