Ana Sayfa
04 Aralık 2020 ( 478 izlenme )
Reklamlar

Deprem uzmanı Siirt depremi sonrası şehir şehir uyardı! "Büyük depremler bekleniyor..."

 haberi:  depremi sonrası uzman isimden kritik uyarı! Büyük depremler olabilir...

'in Kurtalan ilçesindeki depremin ardından Prof. Dr. Ercan Aksoy'dan  uyarısı geldi! 5 şiddetindeki depremin ardından bölge halkı yeni depremlerin olup olmayacağını merak ediyor. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Siirt'teki depremi değerlendirirken bölgedeki fayların yeni depremler üretme potansiyelinin yüksel olduğunu belirtirken 5 şiddetinden büyük depremlerin devam edeceğini ifade etti. Elazığ, Malatya, Bingöl, Diyarbakır, Siirt gibi şehirlerde  riski söz konusu.

Son dakika haberi: Siirt depremi sonrası uzman isimden kritik uyarı! Büyük depremler olabilir...

Siirt'in Kurtalan ilçesindeki depremin ardından Prof. Dr. Ercan Aksoy'dan son dakika uyarısı geldi! 5 şiddetindeki depremin ardından bölge halkı yeni depremlerin olup olmayacağını merak ediyor. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Siirt'teki depremi değerlendirirken bölgedeki fayların yeni depremler üretme potansiyelinin yüksel olduğunu belirtirken 5 şiddetinden büyük depremlerin devam edeceğini ifade etti. Elazığ, Malatya, Bingöl, Diyarbakır, Siirt gibi şehirlerde deprem riski söz konusu. İşte son dakika haberinin detayları...

SON DAKİKA HABERİ: UZMAN İSİM AÇIKLADI... BÜYÜK DEPREM OLMA İHTİMALİ VAR!

Dün sabah saat 08:45'te Siirt'in Kurtalan ilçesinde gerçekleşen depremin şiddeti 5 olarak açıklandı. Siirt Valiliği bölgede herhangi bir can kaybının yaşanmadığını ifade etti. İşte son dakika gelişmeleri...

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Siirt'in Kurtalan ilçesinde meydana gelen 5.0'lık depremle ilgili, fayların bu büyüklükteki depremleri üretme potansiyelinin olduğunu belirterek, "Bu depremler 5 büyüklüğüne kadar olacak. Çünkü büyük depremimiz 6.8 büyüklüğündeydi. Dolayısıyla 5'in üzerinde artçı depremler devam edecek ama gerek Pütürge'den Çelikhan'a doğru gerekse Sivrice'den Palu, Bingöl ve Karlıova'ya kadar olan bölümde de yine artçı olmayan büyük depremler olma ihtimali her zaman var" dedi.

Siirt'te merkez üssü Kurtalan ilçe merkezi olan ve Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak gibi birçok kentte hissedilen 5 büyüklüğündeki depremle ilgili konuşan açıklamada bulunan Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, depremin ilk olarak Güneydoğu Anadolu bindirme kuşağından dolayı oluştuğunun düşünüldüğünü ancak fay düzlemi çözümlerine bakıldığında doğrultu atımlı bir fay üzerinde geliştiğini söyledi. Prof. Dr. Aksoy, 24 Ocak'ta Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik deprem sonrası bölgedeki deprem yoğunluğunun arttığını da dile getirdi.

Prof. Dr. Aksoy, depremin Kuzeybatı Güneydoğu doğrultusunda uzanan faylardan birisinin üzerinde meydana geldiğini anlatarak, "Zaman zaman Marmara depremini ve Elazığ depreminden sonra artan etkinlikte 'Nerelerde deprem meydana gelir?' diye konuşurken birkaç ay önce de kuzeyde Bitlis'in Hizan ilçesinde deprem meydana gelmişti. Bu vesileyle buradaki fayların da deprem üretme potansiyelinin olduğunu tekrar görmüş oluyoruz. Haritadan bakarsak Kurtalan'ın olduğu yerdeki çizgilerin hepsi sıkışmayı karşılamak üzere gelişen doğrultu atımlı faylar. Dolayısıyla bu fayların oralarda bu büyüklükte depremler üretme potansiyeli var" diye konuştu.

'BÜYÜK DEPREM OLMA İHTİMALİ HER ZAMAN VAR'

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lk depremden sonra Doğu Anadolu fay zonu üzerinde yoğun bir deprem etkinliği olduğunu anımsatan Prof. Dr. Aksoy, "Sivrice kuzeydoğuda, Pütürge çevresi ile güneybatı da olmak üzere ve arada kırılan bölümde artçı depremler devam ediyor. 4,5'a yaklaşan depremler de var.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bu Doğal Çayı İçerek Akciğerlerinizi İyileştirin: Öksürük, Astım, Bronşit, Romatizma, Enfeksiyonlar 3 Gün Daha Sokağa Çıkma Yasağı mı Gelecek? Son Kararı Erdoğan Verecek. "En kritik döneme girdik' dedi ve corona virüs için tarih verdi Devir-Teslim İçin Gün Verildi