Sağlık
13 Nisan 2020 ( 86 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sokağa çıkma yasağı sonrası son dakika açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Hafta sonları sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık." dedi. Erdoğan, "17 Nisan saat 24'ten 19 Nisan saat 24'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden söylüyorum." ifadelerini kullandı.

 Son dakika haberi | Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemiz bu süreçte, uluslararası alanda da takdir edilen, olumlu yönde bir ayrışma içindedir. Hastaların tespitinden, tedavisine kadar her konuda iyi durumdayız. Hastane, yoğun bakım yatağı, doktor ve yardımcı personel, malzeme, araç-gereç, ilaç gibi hususlarda hiçbir eksiğimiz yoktur." dedi.

Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, biraz önce Kabine'nin 27. toplantısını tamamladıklarını, bu toplantıda koronavirüs salgını başta olmak üzere gündemdeki konuları değerlendirdiklerini söyledi.

 

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Erdoğan, dünyayı adeta pençesine alan bu salgının sağlık, gıda ve güvenlik başta olmak üzere pek çok alandaki etkilerini yakından takip ettiklerini aktardı.

Türkiye'nin bu süreçte, uluslararası alanda da takdir edilen olumlu yönde bir ayrışma içinde olduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin hastaların tespitinden tedavisine kadar her konuda iyi durumda bulunduğunu, hastane, yoğun bakım yatağı, doktor ve yardımcı personel, malzeme, araç-gereç, ilaç gibi hususlarda hiçbir eksiğin olmadığını kaydetti.

Vatandaşların bireysel sağlık ve temizlik malzemesi tedarikinde de sıkıntı yaşamadıklarını, ücretsiz maske dağıtımını çeşitli kanallardan sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, "Elbette Türkiye gibi 83 milyonluk bir ülkede böylesine büyük hizmetleri yürütmek kolay değildir. Mutlaka aksaklıklar oluyordur. Burada önemli olan aksaklığın, yokluktan kaynaklanmamasıdır. Var olanı bölüşmek, var olanı dağıtmak, küçük gecikmelerde de olsa mümkündür. Pek çok ülkede maske gibi en basit ürünlerin, bırakınız tüm vatandaşlara dağıtımını, sağlık personeli için dahi temininde zorluk çekiliyor. Bu bakımdan gerçekten hamdedilecek bir konumda bulunuyoruz. Her vatandaşımıza ücretsiz maske dağıtımı uygulamamız sürüyor. Eczanelerden alınabilecek maskeler için bugüne kadar 32 milyon vatandaşımıza, Sağlık Bakanlığının doğrulama kodunun yer aldığı mesaj gitmiştir. Bu rakam perşembe gününe kadar 39 milyona çıkacak." diye konuştu

 

Özel sektörün yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığından Milli Savunma Bakanlığına kadar, kapasitesi olan tüm kamu kurumlarının maske üretimine hız verdiğini aktaran Erdoğan, "Hastalığın seyrinde tedavi için kullanılan kimi ilaçların hem hammaddesi alınarak ülkemizde üretimi hem de tablet olarak temini hususunda da sıkıntı yaşamıyoruz." dedi.

Erdoğan, sağlık kurumlarının hem teşhis hem tedavi hem de yoğun bakım üniteleri olarak salgınla başa çıkabilecek kapasitede olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"81 ilimize yayılmış olan 1518 hastanemizde 100 bini tek kişilik olmak üzere, 240 bin yatağa sahibiz. Yoğun bakım yatağı sayımız da 40 bini buluyor. Örneğin, Avrupa'da her 100 bin nüfusa düşen yoğun bakım yatağı sayısı 12'nin altındayken, ülkemizde bu rakam 50'ye yakındır. Avrupa'nın en fazla yoğun bakım yatağına sahip ülkesi Almanya'da bile bu rakam 30'u bulmuyor."

 

Hadımköy ve Derince'de yeni hastaneler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta 45 gün içinde Yeşilköy ve Sancaktepe'de biner yataklı iki hastane kurulacağını ifade ettiğini hatırlatarak, bunların çalışmalarına başladıklarını, ayrıca Hadımköy'de 100, Derince'de 250 yataklı yeni hastaneler kurulacağını söyledi.

İnşası tamamlanan ve toplam yatak kapasitesi 2 bin 862 olan Başakşehir Şehir Hastanesi'nin ilk kısmını 20 Nisan'da, ikinci kısmını 15 Mayıs'ta hizmete açacaklarını belirten Erdoğan, sadece bu hastanenin yoğun bakım yatağı sayısının 456 olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Marmara Üniversitesine bağlı Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de 536 yatağı ile hasta kabulüne başladığını dile getirdi.

Salgının kontrol altına alınması konusunda da önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirten Erdoğan, "Günlük ve toplam test sayısında dünya sıralamasında en başlardaki grupta yer alıyoruz. Testte günlük olarak 34 bin 456'ya ulaşırken, toplamda ise 410 binin üzerine çıktık." şeklinde konuştu.

 

Bugüne kadar 34 ülkeye malzeme ulaştırdık, önümüzdeki günlerde bu desteği devam ettireceğiz.

Yasağın açıklandığı ilk saatlerde kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha tekrar etmemesi için gereken tedbirleri alacağız.

İstifasını kabul etmeyerek görevini sürdürmesini istedim. Sayın Bakanımız görevine devam ediyor. 

Hafta sonları sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldık.

17 Nisan 24.00'ten 19 Nisan 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı kararı aldık. Hafta sonu sokağa çıkmak yasak.

Cuma gecesi atılan adımdan sonra cumartesi pazar günü Vefa Sosyal Dayanışma gruplarının Türkiye'nin değişik yerlerinde nasıl ev ev dolaştıklarını gördünüz.

İstanbul gibi yerde 350 civarında araç ve bu çalışmalarıyla halka ulaştı.

İstihdamın sürmesi için 3 ay boyunca işten çıkarmaların önüne geçiyoruz.

Ülkemiz sadece koronavirüsten değil aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır

Hazine arazilerinden ekilebilir olanları tarıma kazandırmak için ilgili kuruluşlarımız hazırlıklara başladı.

Kamu olarak tüm sektörleri desteklemek için tüm imkanlarımızı seferber ederken özel bankalar maalesef bu süreçte hiç de iyi imtihan vermiyorlar.

Özel bankaların da üzerine düşenleri yapmalarına bekliyoruz.

Hamdolsun bu sancılı dönemi başarıyla geride bırakacak ekonomik altyapıya sahip ülkeyiz.

Türkiye'yi yeniden bu cendereye sokmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Biz Bize Yeteriz kampanyasına şu ana kadar yapılan bağış 1 milyar 612 milyon lira olmuştur.

Yeter ki kurallara uyarak, bu dönemi en az kayıpla geride bırakabilelim.

Bir süre daha sabredeceğiz. Gün birlik olma, dayanışma, kardeş olduğumuzu dünyaya gösterme günüdür.

Acımızı birlikte kalbimize gömüyor ümidimizi birlikte taze tutuyoruz.

Sizlere evde kalın sabredin, kurallara uyun derken nasıl zorluklarla karşı karşıya bulunduğunuzu elbette biliyoruz.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kimse Okumadan Geçmesin SON DAKİKA! Bakan Soylu: Bu akşam bir tedbir daha getiriyoruz. Otobüs seyahatlarini kısıtlıyoruz 42 yıllık aktar sahibi bütün hileleri anlattı, vatandaşı uyardı Corona virüste hayalet taşıyıcı uyarısı