Sağlık
02 Nisan 2020 ( 1095 izlenme )
Reklamlar

Corona virüste bu hafta neden kritik? Prof. Ceyhan açıkladı

Son dakika haberi: Corona virüste bu hafta neden çok kritik? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan yanıtladı


Hem uzmanlar hem yetkililer ‘1-2 haftanın çok kritik olduğunu’ vurguluyor. Peki niye önemli? Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu soruyu şöyle yanıtladı:

Bu virüsle mücadele uzun soluklu olacak. ‘Önümüzdeki bir-iki hafta kritik’ veya ‘Bu hafta çok önemli’ şeklindeki uyarılar virüse ömür biçmek anlamında algılanmasın. Vaka sayısı henüz kontrol edilebilir düzeyde. O yüzden bu aşamada hatta önümüzdeki birkaç günlük süreçte alınan tedbirlere, yapılan ikazlara halkımız titizlikle uyarsa, hem vakaların temaslarıyla birlikte tespiti hem de bu vakaların izole edilerek kontrol altına alınması kolaylaşır. Belirtilen, altı çizilen zaman dilimleri bu açıdan çok önemli. Vaka sayısı kontrol edilebilir düzeyde olduğu için bu zamanlar çok önemli ve kritik diyoruz. Artış hızını bu zamanlarda düşüremezsek daha sonra kontrol etmek çok daha zor olur. Testler arttıkça da vaka tespiti çoğalıyor ve hızlanıyor. Halkımızın bu sebeple mutlaka ve mutlaka sosyal teması en aza indirmesi gerekiyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüs kargo kolisinden yayılmış! Kargo görevlileri korona virüsü tedavisi olmaya gidince.. Türkiye'de ilk aşı denendi! Yan etkileri belli oldu Bu besinleri birlikte yemeyin! Vücudu mahvediyor! Çok sayıda kentte o yasağa uyulmadı, Koronavirüs sayısı arttı!