Sağlık
24 Nisan 2020 ( 83 izlenme )
Reklamlar

Corona virüs geçirmiş biri oruç tutabilir mi?

Corona virüs ramazan ayı dolayısıyla da pek çok soruyu akıllara getiriyor. Tüm dünyaya hızla yayılan corona virüs salgınının ramazana denk gelmesi sebebiyle "Corona virüs salgınında oruç tutulur mu?", "Oruç tutarsak bağışıklığımız düşer mi?" soruları soruluyor. Ancak en çok merak edilen soru, corona virüsü yenen birinin de oruç tutup tutamayacağı. Uzman Diyetisyen Banu Süzen açıkladı


Corona virüse karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması en büyük silah. Tüm besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Süzen, Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'ye özgü beslenme rehberinin yayımlandığını da hatırlattı. Süzen, "Bu rehberde önemli olan nokta şudur; tüm enfeksiyon ve kronik hastalıklarından korunmak için bir beslenme tabağımızın olması gerekiyor. Biz bir tabak düşünüyoruz ve bu tabağı ilk önce yarıya bölüyoruz. Böldüğümüz tabağın yarısını sebze-meyve ve tahıl grubundan oluşturuyoruz, kalan yarısını da 3 eşit parçaya bölüyoruz. Et, süt ve meyve grubundan dengeli bir şekilde alarak bağışıklık sistemimizi sürekli olarak güçlü tutabiliriz" dedi.


Diyetisyen Süzen, şeker, böbrek, karaciğer ve diğer kronik hastalığı olan, 65 yaşın üzerinde olup bağışıklık sistemi yeterince zayıflamış, kanser tedavisi almış veya organ nakli olmuş, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin oruç tutmaması gerektiğini söyledi

Doktor uygun görüyorsa oruç tutabilir

Doktor uygun görüyorsa oruç tutabilir 

Süzen, "Özellikle ağır işlerde çalışan kişiler ve sağlık çalışanları yaptıkları işi etkileyecekse dini vecibelerini farklı yollarla yerine getirebilirler. Corona virüs enfeksiyonunu yenmiş ancak karantina süresi devam eden bir kişi doktor tarafından da aç kalması uygun görülüyorsa oruç tutabilir. Ancak bağışıklık sistemine bağlı olarak doktoru tavsiye etmiyorsa bir süre daha oruç tutmayabilir" ifadelerini kullandI.

Uzun süre aç kalmak bağışıklığı zayıflatır mı

Uzun süre aç kalmak bağışıklığı zayıflatır mı? 

Uzun süre aç kalmanın bağışıklık sistemi üzerinde etkisine yönelik çalışmaların çok yetersiz olduğunu söyleyen Diyetisyen Süzen, "Bu konu bir teori olarak söyleniyor. Dolayısıyla kişi sağlıklıysa uzun süre aç kalmak bağışıklık sistemini çok fazla etkilemeyecektir.


Sağlıklıysa herhangi bir kronik hastalığı ya da geçirmiş bir enfeksiyon hastalığı yoksa uzun süre açlık bireyi etkilemeyecektir. Eğer kronik hastalığı varsa mümkün olduğu kadar aç kalmamasını öneriyoruz. Tedavilerinin gereği olan besin öğelerini almaları gerekiyor" diye konuştu.


Oruç zamanında sahurun en önemli öğünlerden biri olduğunu belirten Süzen, "Uzun bir açlık döneminde ihtiyacımız olan besin öğelerinin bir kısmını sahurda almamız gerekiyor. Bizler özellikle sahurla birlikte oruç tutulmasını öneriyoruz. Özellikle corona virüs salgını döneminde bulunduğumuz için besinlerin tamamının birlikte alınmasıdır.

Tüm besin gruplarından tam olarak almak koruyor

Tüm besin gruplarından tam olarak almak koruyor 

Besin gruplarını belirli miktarlarda tam olarak almamız bizi asıl koruyacak olan noktadır. Besinin bir mucize yaratmayacağını unutmamamız gerekiyor. Besin öğeleri bizlerin bağışıklık sistemini destekleyici ve güçlendirici özelliğe sahiptir.


Yani tek bir besin grubu ya da tek bir yemek bizler için mucize değildir. Gün içerisinde besinlerden dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor" dedi


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çin'den corona virüs aşısı açıklaması geldi! Aşı yüzde 99 etkili olacak Korkulan oldu: Corona virüs Wuhan'a geri döndü! Corona Virüsünde Ayakkabılara Dikkat Cumhurbaşkanı Erdoğan: 31 ilde 23-24-25-26 Nisan'da sokağa çıkmak yasaklandı