Sağlık
06 Mayıs 2020 ( 169 izlenme )
Reklamlar

Corona Virüs Bilim Kurulu toplantısı ardından Bakan Koca konuşuyor

Gelen bir son dakika haberine göre; Corona Virüs Bilim Kurulu toplantısı

 sona erdi. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında 

açıklamalarda bulunuyor.

Vaka sayıları ve hastaların durumunun ele alındığı Corona Virüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda, Kovid-19 tanısı ile tedavi konusunda dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeler değerlendirildi... 

Alınan önlemler ve veriler doğrultusunda girilecek normalleşme süreci hakkında açıklamalar yapan Bakan Koca'nın sözlerinden satır başları şöyle: 

Türkiye'miz corona virüs mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır. Bu hafta önemli bir gelişme daha oldu. İyileşen hasta sayımız, corona virüs vaka sayısını aştı. 

Şimdi altını çizerek söylüyorum. Corona virüsle mücadelenin ikinci dönemindeyiz. Tedbir almak ikinci dönemde başarının garantisidir. Virüs hala şu anda aramızda dolaşmaya devam edecektir. Vaka sayısı düşüşe geçti artık bazı değişikliklere gidebiliriz. Salgın kontrol altına alınmıştır ama virüsle ilgili tehlike devam etmektedir.

Sonuçlar, tanı ve tedavideki başarı, salgını kontrol altına aldığımızın kanıtlarıdır.

Eğer bugüne kadar tedbirlere sıkı bir şekilde uymasaydık, mücadelenin ikinci dönemindeyiz diyemezdik. 

Şimdi yaşama alanımız genişliyor ama tedbirleri de bu ölçekte genişletiyoruz. 

Başlayan yeni dönem tipik bir normalleşme dönemi değildir. Kısıtların sadece biraz esnediği dönemdir.

Salgın yeni ölümlerle ilk başarıları sıfırlayabilir, bunu başka ülkelerde gördük. Corona virüs tehdidi ortadan kalkmış değildir. Bu taşıyıcının ortadan kalkmasıyla gerçekleşir. 

Bu sebeple 2020 öncesi anlamında normal hayata dönüş fikri bütün dünyada yanlış görülüyor. Esasında normale dönmüyoruz. Yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz. Yeni normal için büyük bir motivasyon sağlamalıyız. 

Salgınla mücadelede birinci dönemde hedefimizi salgını kontrol altına almaktı. İkinci dönemde ise hedef, hayatı yeniden düzenlemektir.

"Kontrollü Sosyal Hayat" ifadesi yeni dönemin bir özetidir. Bir arada olduğumuz tüm alanlar için 'kontrollü sosyal hayat' geçerli olacak. 

Kontrollü sosyal hayata uyulacak 2 temel kural var: 

Mutlaka maske kullanacağız

Sosyal mesafeye uyacağız. 

İki tedbir birbirini tamamlayan tedbirlerdir. Fiziki etkileşimi asgariye indirmeliyiz. Toplumumuz yeni hayat için akılcı çözümler üretecektir. 

MASKE SATIŞI DETAYLARI

Yeni bir normalleşme sürecinde daha bir serbestliğin olduğu dönemde maske ihtiyacı daha fazla olacak. Maskesiz dışarı çıkılmamalı. Özellikle eczanelerden 160 milyon dağıtım yapıldı. Yeni dönemde daha fazla ihtiyaç olacak. Bu ihtiyacı gidermek anlamında taban fiyatı belli olan dönem olacak. Birçok yerden maske almanın önü açıldı. Ticaret Bakanlığı taban fiyatı açıklayacaktır. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Lens kullananlar dikkat! Bu hata sizi corona hastası yapabilir 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağıyla İlgili 2 yeni karar daha alındı! Bakan Selçuk'tan flaş yüz yüze eğitim açıklaması! Bakan Pakdemirli duyurdu! Sulardaki coronavirüs riskine karşı harekete geçildi...