Anasayfa
07 Kasım 2020 ( 2499 izlenme )
Reklamlar

Cluster-5 virüs hızla yayılıyor! Dünya şokta...

Danimarka'daki vizonlarda rastlanan koronavirüsün mutasyon geçirmiş

 hali dört Avrupa ülkesinin yanı sıra ABD'de de ortaya çıktı. Dünya çapında panik büyürken, İngiltere sınırlarını kapattı.

Tüm dünya ABD başkanlık seçimlerine kilitlenirken, yüzyılın kabusu koronavirüs salgınından gelen yeni şok dalgaları kıtalararası paniğe yol açtı.

Koronavirüs salgınında ilk kez dünya genelinde günlük vakalar 600 bini aşarken, Danimarka'dan yayılan mutasyona uğramış virüs şok etkisi yarattı.Danimarka'da vizon çiftliklerinde koronavirüs tespit edilmesiyle başlayan kaos, bugün itibariyle kıta değiştirip Kuzey Amerika'ya ulaştı.


Hafta içinde Danimarka'da milyonlarca vizonun öldürüleceği açıklandı. Karar, çiftliklerdeki hayvanlarda Covid-19'un insanlara bulaşan, mutasyona uğramış bir türünün görülmesi üzerine alındı.


Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mutasyona uğramış virüsün, geliştirilmekte olan Covid-19 aşılarının etkinliği için tehlike oluşturduğunu açıkladı.Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka'da yeni tip virüs 200'ü aşkın insana ve diğer hayvanlara bulaştı.


Başbakan Frederiksen, "Durum çok çok ciddi. Virüs vizonlarda mutasyona uğradı ve insanlara geçti" dedi.


Bugün ise Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyayı çalkalayan gelişmeyi duyurdu, ABD, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç'teki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda da koronavirüs çıktı

Açıklamada, vizonlarda rastlanan Covid-19 türünün klinik görünümü, ağırlığı ve bulaşıcılığının koronavirüsün diğer türleriyle benzerlik gösterdiği ancak daha önce gözlemlenmeyen mutasyon terkibine rastlandığı vurgulandı.


İngiltere hükümeti, Danimarka'da ortaya çıkan ve 'Cluster-5 virüs' olarak adlandırılan yeni bir koronavirüs bulaşması nedeniyle bu ülkeden gelecek tüm ziyaretçilere sınırlarını kapattı.

İngiliz vatandaşları ya da ülkede oturum izni bulunan kişiler de, Danimarka'dan dönüşte 14 gün karantinada kalmak zorunda kalacaklar.

İngiliz hükümetinin ziyaretçi yasağı kararı, bu şekilde alınan seyahat kısıtlaması kararlarından farklı gelişti. Karar, önceki örneklerinin aksine, Cumartesi sabaha karşı 4'te, yürürlüğe girmeden yalnızca iki saat önce duyuruldu.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüs sonrası ten rengi değişen Çinli doktorun son hali ortaya çıktı Eşi gözyaşlarına boğuldu! Sinan Özen kızının son durumunu paylaştı. Son Dakika: Türkiye'yi Sarsan Büyük Patlama Uğur Şahin tarihi açıkladı