Sağlık
26 Mayıs 2020 ( 1020 izlenme )
Reklamlar

ÇİLEKTEN ÇIKAN BÖCEKLER DEHŞETE DÜŞÜRDÜ!

ÇİLEKTEN ÇIKAN BÖCEKLER DEHŞETE DÜŞÜRDÜ! GIDA MÜHENDİSİ UYARDI...


Gıda Mühendisi Popüler Çilek Deneyi Hakkında Uyardı

Yıllar önce yapılan ama dün yeniden gündeme gelen çilek deneyi sosyal medyaya damgasını vurdu. Pek çok kişi tuzlu suya attıkları çileklerin içinden çeşit çeşit böceklerin çıktığını gözler önüne sererken, kullanıcıların yarısı çilek yememe kararı aldı, diğer yarısı da aslında çileklerin ne kadar doğal ve hormonsuz olduğunu iddia etti.

Bazı kullanıcılar “O böcekler çıkıyorsa çilekler ilaçlanmamış ve hormonsuzdur. En sağlıklısı bu aslında” derken, bazıları ise “Bu böcekleri göreceğime hormonlu çilek yerim daha iyi” dedi… Ancak çileğin içinden çıkan böcekler “doğal” olan meyvelerin büyük bir çoğunluğunda bulunuyor. İlk olarak TikTok’ta başlayan bu akım, Twitter ve Instagram’ı da etkisi altına aldı. Görüntülerin gerçek olmadığı iddia edilirken, konuyla ilgili Türkiye’den de birçok video çekildi. Ne var ki Türkiye’de kesinlikle böcek çıkmadı.

ÇİLEKTE BÖCEK KONTROLÜ İÇİN TUZLU SU DENEYİ NASIL YAPILIR?

Evde bu testi gerçekleştirmek oldukça basit. İlk olarak derin bir kaba bolca su ekleyin, daha sonra aldığınız çilekleri kabın içine boşaltın. Bir tatlı kaşığı kadar tuzu suya ekleyerek karıştırın. Videolarda yer aldığı gibi çileğin içerisinde küçük böcekler olduğu takdirde su yüzeyine çıkacak.

Prof. Dr. Nazlı, “Suda bolca yıkamalıyız. Özellikle çileğin yaprak kısımlarını alıp bol su ile meyveyi yıkamalısınız. İçinizin rahat etmesini istiyorsanız sosyal medyada yayılan videolar gibi bir miktar tuz atıp temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sirkeli su da önem taşıyor. Kurtçuklar düşük asit değerlerine dayanamadıklarından meyve veya sebzeden uzaklaşıyorlar. Bu tür uygulamalar yapılabilir” tavsiyesinde bulundu. Çilek tüketenleri yakından ilgilendiren bir olay dün sosyal medyada gündem oldu. Paylaşılan videolarda tuzlu su içerisine atılan çilekten böceklerin çıktığı görüldü. Çileklerin iç kısmında ve yapraklarının olduğu bölümde küçük böceklerin yer aldığı videolar birçok kişi tarafından paylaşıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları bir daha çilek yemeyeceğini söylerken bazıları ise videoları gerçekçi bulmadıklarını ifade etti. Yapılan bu deneyle ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Bülent Nazlı, korkulacak bir durum olmadığını belirtti.

“DOĞANIN DOĞAL BİR DÖNGÜSÜ”

Çilekle yapılan deneyi sosyal medyada izlediğini söyleyen Prof. Dr. Bülent Nazlı, “Hatta bunu ben de evde su ve tuzla birlikte denedim. Ama ben de aynı sonuç olmadı. Ancak meyve ve sebzelerde kurtçuk görülmesi normal bir durum ve görülebilir. Bu doğanın doğal bir döngüsü. Bazı kelebek, böcek ve sinekler üreme dönemlerinde yumurtalarını meyvelerin üzerine bırakıyor. Bu yumurtalar kurtçukları oluşturuyor. Bunlar belli bir dönem meyvenin içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Sonra tekrar o meyveyi terk ediyorlar. Tekrardan böcek veya sinek haline dönüşüyorlar. Meyvede görülen bu durum doğal bir döngü. Şimdiye kadar belki de defalarca bu şekilde kurtlu meyve tükettik. Yani çiğ olarak tüketilen gıdalarda bunlar özellikle önem taşıyor. Bu durumdan fazla ürkmemek gerekiyor diye konuştu.

SAĞLIK AÇISINDAN BİR RİSK YOK

Meyvelerle görülen bu kurtçukların insanlara zarar verdiği yönünde bir bilgi olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Nazlı, “Zararlı olduğuna veya zehirlenme yaptığına dair bir bulguya rastlanmadı. Ama insanlar kurtlu meyveleri gördükleri zaman hoşlanmayabiliyorlar. Dolayısıyla meyveleri bu şekilde tüketmek istemiyorlar. ‘Meyvelerden kurtçuklar çıkıyor, bunları tüketmeyeceğiz’ diye bir düşünce yanlış. ‘Eğer bir meyvede kurt yoksa o meyvede çok kimyasal vardır’ diye bir düşünce var. Ama meyvelerle birlikte alınacak kimyasalların zararı çok daha büyük. Kansere kadar giden zararlara yol açabilir. Meyvelerden tek tük kurtçuklar çıkabilir. Bu durumu büyütmemek lazım. Avrupa’da kurtlu meyveler daha pahalı satılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AstraZeneca'nın aşı çalışmalarında ikinci gönüllüde de yan etki görüldü. Sarımsak 24 saat içinde vücudumuza neler yapıyor? Bakan Koca'dan 'dışarı çıkmayın' çağrısı: 'Ağır hasta sayısı 8 kat arttı' SALGIN SONRASI YENİ BİR DÜNYA KURULACAK