Sağlık
04 Haziran 2020 ( 1320 izlenme )
Reklamlar

Çalışan herkesi ilgilendiriyor! 17 Temmuz'a kadar yasak

Gelen son dakika haberine göre, corona virüs salgını günlerinde kısa çalışma ödeneğinden işsizlik maaşına kadar tüm çalışanları ilgilendiren

sorular yanıt buldu. Buna göre, sokağa çıkma yasağı dönemlerinde hem

yıllık izinden düşülmüyor, hem de çalışanın maaşı kesilmiyor. İşten istifa

etme konusunda ise 17 Temmuz'a kadar işverenin işçi çıkarması mümkün değil.

İşte tüm dünyayı etkileyen corona virüs salgını sürecinde Türkiye'de çalışanların iş yaşamına ilişkin merak ettiği sorular ve cevapları..


Soru: Kronik hastalar ne zaman çalışmaya başlayabilir? Hiçbir yerde haber yok bu konuda Mücahit T.

Cevap: Yeni yayımlanan genelge ile kamuda çalışanların Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalar idari izinli sayılacak ve görevlerini yerine getirmiş sayılacaklar. Özel sektörde ise durum biraz daha farklı. Eğer işveren çalışma kararı almışsa, kronik hastalığı olanlar işvereni ile konuşarak, işbaşı yapabilir.

Soru: Çalışmış olduğumuz bir firma sokağa çıkma yasağından dolayı çalışmadığımız günleri, bir ayda 10 günümüzü, resmi tatilleri de kesti. İşverene, işi bırakmak istiyorum dedim, istifa dilekçeni yaz gönder dedi. Gönderdim, çalışmak zorundasınız diyor. Dava açma hakkım var mı? Resul Ç.

Cevap: Sokağa çıkma yasağı dönemlerinde hem yıllık izinden düşülmez hem de çalışanın maaşı kesilmez. İşveren maaşı yatırmak durumunda. İstifanızı isteme konusunda gelince yeni yasa ile 17 Temmuz'a kadar siz işten ayrılamazsınız, işveren de sizi işten çıkartamaz.

Soru: Şirketimiz kısa çalışma ödeneği başvurdu. Nisan ayında 8 günlük, mayıs ve haziran aylarında da 17 günlük başvuru gözüküyor. Bu başvuru neye göredir. Asgari ücret üzerinden maaş alan bir kişi mayıs ve haziran ayları için işyerinde kaç günlük çalışmalı? Orhan A.


Cevap: Kısa çalışma ödeneğine başvurulduğunda ilk haftasını işveren öder, bu dönemde ödenekten yararlanamazsınız. Anladığım kadarıyla işyeri faaliyetini tamamen durdurmamış. Ödenekten yararlanmak için işyerinde haftalık çalışma süresinin 30 saat ve aşağında olması gerekiyor. İşvereniniz, sizin için, çalışmadığınız süreler için kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. Aylık 17 günlük başvuruda bulunmuş. Ayın geri kalanları çalışıyorsanız, üzerini işveren tamamlar.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kiralayana da ceza geliyor Dr. Hakan Türkoğlu, İzmir'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti 'Çok sık görülmüyor' diyerek uyardı: ‘Kırmızı göz’ belirtisi! 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağıyla İlgili 2 yeni karar daha alındı!