Sağlık
08 Nisan 2020 ( 1503 izlenme )
Reklamlar

Bilim Kurulu üyesi uyardı: Cep telefonunu streç filmle sarın!

Corona virüs pandemisi yaşanırken dışarı çıkanlar, cep telefonlarını dezenfekte etmek zorundalar. Virüs taşıyıcısı olarak büyük bir tehlike olan cep telefonlarından corona virüs kapmamak için bir öneri de Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü'den geldi: "Cep telefonunuzu evden çıkmadan streç filmle sarınCep telefonunun virüs taşıma tehlikesi olduğuna dikkat çeken Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü şunları söyledi:


"Evden çıkmak mecburiyetinde olanlardansanız cep telefonunuzu evden çıkmadan streç filmle sarın. Eve gelir gelmez de streç filmi hemen çıkarıp çöpe atın. Cep telefonundan virüs kapmayın."

Etkili bir temizleme yöntemi şart

Etkili bir temizleme yöntemi şart 

Kaspersky Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout da Covid-19 salgını boyunca akıllı cihazların temizliğine her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini belirterek "Corona virüsün oda sıcaklığındayken metalde, camda, seramikte ve plastikte günlerce canlı kalması, cihazlarda da etkili bir temizleme yöntemi uygulanmasını gerekli kılıyor" uyarısında bulundu.

Parmak hareketi sağlayan kaplamayı bozmamak için...

Parmak hareketi sağlayan kaplamayı bozmamak için... 

Türkiye gazetesinin haberine göre akıllı cihazlarda parmakların hareketini sağlayan kaplamanın izopropil alkolden zarar gördüğünü söyleyen Yamout "Etanol ve peroksit yağ itici kaplamaya zarar verebilir. Bunlar direkt döküldüğünde kamera ve hoparlöre de zarar verir. Bunun yerine doğrudan dökmek yerine bir parça pamuk ya da peçeteye bu ürünlerden dökerek silmeli. Tablet, akıllı saat, diz üstü bilgisayar, kulaklık gibi ürünler için de aynı prosedür uygulanmalı" dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Normalleşme başlıyor! Kamuda 1 Haziran hazırlığı Fatih Terim'in koronavirüs testi pozitif çıktı! İstanbul'da korkutan rakam: Sayı 200’den fazla! Son dakika… Bakan Koca’dan Corona virüsü açıklaması: 4 ölü, 359 vaka!