Anasayfa
04 Aralık 2020 ( 1618 izlenme )
Reklamlar

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz açıkladı! 14 günlük karantina süresi değişti

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre K-ayıpmaz, K-1-9daki 14 günlük k-arantina sürecinin; kişi h-astalığı y-oğun bakımda atlatmışsa ya da kişide bağışıklık sistemi ile alakalı bir rahatsızlık var ise 21 güne uzayabileceğini söyledi. S-ağlık çalışanları ise 7. gün sonunda 2 P-CR testi n-egatifliği varsa tekrardan görevi başına dönebiliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan K-1-9 p-andemisinde gün geçtikçe rekor v-aka ve *-l-üm sayıları gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda dünyada K-1-9 ile mücadelede tartışılan konulardan birisi de 14 gün olan ve bazı durumlarda da 21 güne çıkabilen k-arantina süreci oldu.”Y-OĞUN BAKIM YA DA BAŞKA RAHATSIZLIK VARSA 21 GÜNE UZAYABİLİR”

Sağlık Bakanlığı K-1-9 Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir H-astanesi A-cil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre K-ayıpmaz, 14 gün olan k-arantina süresinin bazı durumlarda değişebildiğini söyledi. Doç. Dr. K-ayıpmaz, şöyle konuştu:”Eğer kişi h-astalığı yoğun bakımda atlatmışsa ya da kişide bağışıklık sistemi ile alakalı bir rahatsızlık varsa o zaman 21 güne kadar uzayabiliyor. Teorik olarak siz 30 ya da 35’inci günlerde de P-CR testinde p-ozitiflik saptayabilirsiniz. Ama burda önemli olan sizde klinik belirtilerin devam edip etmemesidir. Ondan dolayı zaten klinik belirtileri devam etmeyen bir kişide biz illa işe dönüşlerde P-CR testi koşulu aramıyoruz”

AKSAMA OLMAMASI İÇİN S-AĞLIK ÇALIŞANLARININ K-ARANTİNA SÜRESİ 7 GÜN Tek istisna s-ağlık çalışanları. S-ağlık çalışanları s-ağlık sisteminde bir aksamaya yol açmamak için yine fedakarca çaba göstererek 7’nci gün sonunda 2 P-CR testi n-egatifliği varsa tekrardan görevi başında dönüyor. Ama burda belirtmemiz lazım ki bu kişilerin semptomları yani klinik belirtileri olup olmaması, esasında onların P-CR testlerinin sonucundan çok daha değerlidir. Yani P-CR testinde uzayan sürelerde p-ozitiflik gözükebilir. Burada bizim dikkate alacağımız nokta hastanın belirti verip vermemesidir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Moğolistan’da ‘kara ölüm’ hortladı! Onlarca kişi ‘bubonik veba’ karantinasında Gözünü açtığında anlattıkları kan dondurdu! Ölümü yendi 'kocam vurdu' dedi... Uzmanlar yorumladı: Koronavirüs bulaş zinciri ancak böyle kırılabilir.. Kritik 21 gün! Bakan Koca: Virüs kitlesel bulaşma dönemine geçti