Sağlık
26 Nisan 2020 ( 690 izlenme )
Reklamlar

Bildiklerinizi unutun! Kilolarca yesek de faydası yok

"Vücudun kimya fabrikası" olarak tanımlanan

karaciğeri en çok gelişigüzel kullanılan antibiyotik ve

ağrı kesiciler yoruyor.

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu

"Enginarı çok yüksek miktarda tüketmek, 

karaciğer sağlığı için anlamlı değil" dedi.

 İşte karaciğer sağlığı hakkında yanlış bilinen doğrular...

Azeri ve Türk doktorlar İstanbul'da bir araya gelerek, 2 gün boyunca karaciğer hastalıklarına yönelik teşhis, tanı ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Kursa yönelik bilgi veren Gastroenteroloji-Hepatoloji Uzmanı ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “Kursu bir yıl İstanbul'da bir yıl Bakü'de olmak üzere her yıl yapıyoruz. Karaciğer hastalıklarına yönelik bilgilerimizi, deneyimlerimizi paylaşmak ve hastalara daha iyi hizmet vermek için düzenliyoruz" dedi.


Her iki ülkede de tedavi olanakları mevcut

'Her iki ülkede de tedavi olanakları mevcut' 

Her iki ülkede de ciddi karaciğer hastalığı probleminin olduğunu söyleyen Çakaloğlu, “Hepatit B, C ve yağlı karaciğer hastalığı çok sık görülen bir problem. Bu üç hastalık karaciğer sirozu ve kanserinin en sık görülme sebepleri arasında yer alıyor. İşte bu konularda neler yapılmalı, hastaya nasıl tanı koymak gerekir, hangi önleyici tedbirler alınmalı ve tedavi yöntemlerini bilimsel veriler ışığında tartışıp ortak politikalar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu tür hastalıkların tanısı için ülkemizde ve Azerbaycan'da bütün olanaklar mevcut" diye konuştu.

En az bir kez bu testi yaptırın

En az bir kez bu testi yaptırın 

Toplumda hepatitler konusunda farkındalık oluşturulması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Çakaloğlu, “Herkesin, yaşamında bir kez hepatit testi yaptırması gerekiyor. Eğer hepatit B veya C taşıyıcısı ya da hastasıysa uzmana başvurup gerekli tedavileri alması gerekiyor. Aşırı kilo, yüksek kolesterol, şeker hastalığı sorunu olan herkesin, kan ve karaciğer testi yapılarak yağlı karaciğer hastalığının olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Erken tanı için bu testler çok önemli” ifadelerini kullandı.


Bağırsaklarımızın emdiği her şey karaciğerden geçiyor

'Bağırsaklarımızın emdiği her şey karaciğerden geçiyor' 

Prof.Dr. Çakaloğlu, Türkiye'de 2,5-3 milyon hepatit B'li, 500 bin ise hepatit C'li hasta olduğunu söyleyerek, “Türkiye'de obezite ise yüzde 30 oranında yani her 3 kişiden 1'i aşırı kilo sorunu yaşıyor. Ülkemizde yağlı karaciğer hastalığı çok sık görülüyor. Karaciğer olağanüstü bir organ, vücudumuzun en büyük ve çalışkan organı. Karaciğerden dakikada 2 litre kan geçiyor, adeta kimya fabrikası. Bağırsaklarımızın emdiği bütün besinler, ilaçlar ve diğer maddeler karaciğerden geçiyor” dedi.

Gelişigüzel kullanılan antibiyotik karaciğer hasarı yapıyor

'Gelişigüzel kullanılan antibiyotik karaciğer hasarı yapıyor' 

İlaçlara bağlı karaciğer hastalıklarının ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu, “Antibiyotik ve ağrı kesiciler kesin endikasyon olmadan yani tedavi yöntemi ve müdahale belirlenmeden kullanması gereken ilaçlar. Bugün dünyada en çok karaciğer hasarı antibiyotiklere ve romatizmal ilaçlara bağlı olarak görülüyor. Gelişigüzel antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanmak doğru değildir. Bu tür ilaçların alımında çok dikkatli olmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Kolesterolü kontrol altına almak karaciğeri olumlu etkiliyor

'Kolesterolü kontrol altına almak karaciğeri olumlu etkiliyor' 

Sigaranın mutlaka bırakılması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Çakaloğlu, “Kolesterol ve kan yağlarının yüksekliği, karaciğer yağlanmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Bu hastaların kolesterol ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekiyor. Kolesterol seviyesini kontrol altına alan ve normal değerlere getiren ilaçlar, karaciğer hastalıklarına da olumlu etki sağlıyor. Düzenli kullanımlarında, yağlanmanın siroza yol açacak kadar ilerlemesini ve kanser gelişimini önlüyor. Özellikle diyabet hastaları tarafından ‘metformin’ içeren ilaçlar da sık kullanılan ilaçlar arasında yer alıyor. Özellikle kilolu ve yağlı karaciğer sorunu olanlarda insülin direncine karşı rutin kullanılması gereken bu ilaçların karaciğere bir zararlı etkisi bulunmuyor. Karaciğer sağlığı için tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının kesinlikle bırakılması gerekiyor. Sigara bütün hastalıkları, kanser tiplerini olumsuz etkileyen sıklığını artıran, tedavisini zorlaştıran mutlaka hayatımızdan çıkarılması gereken en önemli zararlı alışkanlık” diye konuştu.


Karaciğer iyi gelen bitkiler neler

Karaciğer iyi gelen bitkiler neler? 

Hastalara bilmedikleri hiçbir bitkisel ilacı veya ürünü kullanmama uyarısında bulunan Prof.Dr. Çakaloğlu, “Bugüne kadar etkisi kanıtlanmış ve karaciğere iyi geldiği düşünülen bir bitki bulunmuyor. Karaciğer dostu olarak bilinen enginarın günde 1 kilo bile tüketilmesi yarar sağlamaz. Bunun yerine sağlıklı ve dengeli beslenme, sebze ve meyveleri ölçülü tüketme gibi kurallara dikkat etmeli. 'Elma mucizedir', 'Domates her şeye iyi gelir' söylemleri doğruyu yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

Haftada kaç dakika egzersiz yapılmalı

Haftada kaç dakika egzersiz yapılmalı? 

Haftada 150 dakika spor yapılmasını öneren Prof.Dr. Çakaloğlu, “Sağlıklı besleneceğiz, düzenli egzersiz yapacağız, kilomuza dikkat edeceğiz. Hastalarımıza zeytinyağı tüketmelerini öneriyoruz. Evde yaptığınız patates kızartmasını yiyebilirsiniz ama o yağı bir daha kullanmayın. Obezite hastaları az ve ölçülü, düşük kalorili beslenme alışkanlıkları kazanmalılar. Haftada en az 3 gün 45-50 dakika olmak üzere toplam 150 dakika spor yapılmasını öneriyoruz” dedi.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak Korkutan uyarı! İmkansız olacak, zorunluluk gelecek Son dakika: Meteoroloji uyardı, 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma saatleri değişti Başbakan Ardern, gittiği kafeye sosyal mesafe tedbirleri nedeniyle alınmadı