Sağlık
07 Nisan 2020 ( 702 izlenme )
Reklamlar

Aman Dikkat! Çin’den İthal Edilen Siyah Ay Çekirdeğinde ”Corona” Virüs Alarm

Son yıllarda tüketimi oldukça artan ve Çin’den ithal edilen siyah ay çekirdeği koronavirüs salgını endişesinin deniz taşımacılığına yansımasıyla tedbiren gümrüklerde bekletiliyor.
Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Karaman , Çin’den düzenli ay çekirdeği ithal edildiğinin altını çizerek, “Koronavirüsten dolayı Çin’den gelen siyah ay çekirdeğinin Mersin Limanı’ndan girişine izin verilmiyor. Şu anda limanda bekletiliyor. Bekletilen ürünler 2 ay önce yüklendi. Yani koronavirüsle bir çakışması yok. Geldiği bölgeye de bakıldığında, koronavirüs olan yerden farklı bir bölgeden geliyor. Bilimsel verilere dayanılarak bu işin çözülmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Limanda bekletilen siyah ay çekirdekleriyle ilgili gerekli tetkiklerin yapılmasını istediklerini belirten Karaman, problemsiz ürünlerin piyasaya sürülmesini, sorunlu ürünlerin ise imha edilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Karaman, söz konusu ürünlerin sıcaklılar yükselene kadar dayanabileceğinin altını çizerek, “Siyah ay çekirdeklerinin limanda bekletilme maliyetleri firmalara ciddi gider doğuruyor. Ayrıca bu şirketlerin yurt dışında bağlantıları var. Bu bağlantılar da zarar görüyor. Biz limandaki ürünlerin bırakılacağına inanıyoruz. Ürünler limandan bırakılmadığı takdirde piyasada fiyatlar birden yükselebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

KORONAViRÜS ÇİN’DEN GELEN ÇEKİRDEK SATIŞLARINI DÜŞÜRDÜ

Çin’de yaşanan Coronavirüs salgını her geçen gün yayılırken Türkiye’nin Çin’den ithal ettiği ürünlere talep azalmaya başladı. Özellikle dokota çekirdeği olarak bilinen siyah çekirdeğe talep neredeyse sıfırlandı.

Coranavirüs salgını sadece Çin’de değil, dünyanın her yerine yayılıyor. Şu anda Türkiye’ye siyah Çin çekirdeği giremiyor. Coronavirüs sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı tedbir amaçlı, Çin’den gelen siyah çekirdeğin ülkeye girişini geçici olarak durdurdu. Limana gelen ürünler içeri giremiyor. Geçen sene ülke genelinde 120 bin ton tüketilen siyah çekirdek, virüs nedeniyle Türkiye’de artık tercih edilmiyor. Samsunlu kuru yemişçiler de son günlerde vatandaşların siyah çekirdek yerine beyaz Türk çekirdeğine yöneldiğini söylediler.

SİYAH ÇİN ÇEKİRDEĞİ YERİNE BEYAZ ÇEKİRDEK

Yerli beyaz ayçiçeği çekirdeğinin satışlarının yüzde 50 oranında arttığını ifade eden kuru yemişçi Recai Doğanay, “Siyah Çin çekirdeğinin ülkemize girişi yasaklandı. Halkımız da bu kararı oldukça destekledi. Beyaz yerli çekirdeğe olan rağbet artmaya başladı. Siyah çekirdeğe olan ilgi, gittikçe azalıyor. Çekirdek almaya gelen vatandaşlar, siyah yerine beyaz çekirdek almaya başladılar. Denizli’de 16 bin ton civarında beyaz yerli çekirdek üretimi yapıldı. Bu da piyasayı biraz rahatlattı. Yerli çekirdeğin fiyatı da siyah çekirdeğe göre daha uygun. Siyah çekirdeği 20 liradan satıyorduk, beyaz çekirdeği ise 16 liradan satıyoruz. Vatandaşlar sadece siyah çekirdeğe değil, Çin’den gelen ürünleri almamaya çalışıyor. Yerli çekirdeğe olan ilgi ise yüzde 50 civarında arttı” dedi.

YERLİ ÇEKİRDEĞE TALEP ARTTI

Vatandaşın tüketim konusunda bilinçlendiğini dile getiren bir başka kuruyemiş esnafı ise, “Virüs nedeniyle siyah çekirdeğin satışı azaldı. İnsanlar yerli olan ve Denizli’den gelen beyaz çekirdeğe talep gösteriyor. Önceden siyah çekirdek çok satılıyordu. Vatandaşlar artık beyaz çekirdeğe yöneldi. Çin çekirdeği artık ülkemize de alınmıyor. İnsanlar da bilinçlendi. Özellikle yerli malı kullanmayı tercih ediyorlar” diye konuştu.

Korona virüsü salgınından önce ülkeye giriş yapan siyah çekirdekler, vatandaşlar tarafından pek tercih edilmese de tezgahlardaki yerini koruyor.

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

15 ilde uygulanan seyahat yasağı kalkıyor! Tarih belli oldu Corona virüste bu hafta neden kritik? Prof. Ceyhan açıkladı Baharatta 'demir tozu' tehlikesi! Kansere yol açıyor Sağlık Bakanı Koca Duyurdu: Maalesef Açılmayacak