Anasayfa
28 Kasım 2020 ( 1259 izlenme )
Reklamlar

A'denovirüs K'oronavirüs Kadar Hızlı Yayılıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, nerdeyse 62 milyon kişiye en-fekte oldu. S-algının başından bu yana çeşitli virüsler hakkında uyarı gerçekleştirilirken, bir yeni uyarı da a-d-enov-i-rüs için yapıldı. Adenovirüsün koronavirüs kadar hızlı yayıldığı belirtildi.

K-o-vid-1-9 s-algınının yaşandığı süreçte, 62 milyona yakın kişi virüs ile enfekte oldu ve nerdeyse 1 buçuk milyon kişi bu virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Hızlı yayıldığı bilinen bu virüs gibi yayılımı olan adenovirüse dikkat çekildi. Uzmanlar adenovirüsün de koronavirüs gibi hızlı yayıldığını belirtti.

Göz hastalıkları bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Cafer Tanrıverdi, adenovirüslerin koronavirüs kadar hızlı bulaştığını aktararak, ‘En-fekte bireyden tüm aile fertlerine bulaşabiliyor. Bu hastalıktan korunmak için alınması gerekli olan önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir. Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu sebeple hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir.’ açıklamasında bulundu.

Dr. Tanrıverdi, son dönemlerde değişen mevsim ile beraber adenovirüslere bağlı keratokonjonktivit v-akalarının artış gösterdiğini söyledi. Bazı dönemlerde s-algınlara sebep olan adenovirüsün ciddi işgücü kaybına sebep olabildiğini aktaran Tanrıverdi, bu hastalığın bulgularına değinerek, ‘İlk olarak genel olarak gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve göz kapaklarında ödem meydana gelir. Belirtiler gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden hekime başvurun. Bununla birlikte, üst göz kapaklarında ödeme bağlı şekilde düşme, gözlerde kaşıntı, göz ve baş ağrısı, kulak önünde ve çene altında yer alan lenf bezlerinde büyüme ve bu bölgeler de hassasiyet, ağrı ve kimi zaman üst solunum yolu en-feksiyonu benzeri tablo eşlik edebilir. H-astaların diğer gözüne de bulaş çok fazla oranda olabiliyor.’ cümlelerini kullandı.

Tanrıverdi, hastalığın ilk belirtileri ile karşılaşıldığı anda doktora başvurulması gerektiğini söyleyerek, ‘Adenovirüsler gözün önünde yer alan ve kornea olarak isimlendirilen saydam tabakada görmeyi azaltabilen ve tedavisi bir hayli güç lekelenmelere yol açabiliyor. Bu durumun tedavisi kimi zaman aylar hatta seneler alabilir.’ ifadelerine yer verdi.

TEMAS KONUSUNA DİKKAT

Dr. Tanrıverdi, adenovirüsün korona-vi-r-üs kadar hızlı yayılabileceğini, hatta en-fekte olan bir kişiden bütün aile fertlerine bulaşabildiğini ifade ederek, ‘Bu hastalıktan korunmak için alınması gerekli olan önlemler diğer tüm bulaşıcı hastalıklar ile benzerdir.

Farklı olarak adenovirüslerin daha çok temasla bulaştığını düşünüyoruz. Bu sebeple hijyen kurallarına riayet edilmesi, kişisel eşyaların ortak kullanılmaması ve sık el yıkanması bu hastalıktan korunmak için özellikle gereklidir.’ uyarılarında bulundu.

Bu hastalığın yaşam niteliğini bir hayli etkilediğini aktaran Tanrıverdi, ‘Tedavide uzun vadeli göz damlası kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu hastalığın en az hasarla geçirilmesi ve diğer aile fertlerinin korunması için h-asta kişinin erken dönemde anti-viral göz damlasına başlaması ve hastaların hastalık hakkında bilgilendirilmesi bir hayli önemlidir.’ sözleriyle konuşmasını noktaladı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan açıkladı: SIM kart kalkıyor, işte yeni teknoloji İstanbul'da 7.6 büyüklüğünde deprem olacak! Corona virüs ölüm riski en yüksek kan grubu açıklandı! Tüm dünya o sonuçları bekliyor... Mavi Patik Hikayesi