Haberler
16 Mart 2020 ( 23 izlenme )
Reklamlar

80 KUŞ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPAN AKDENİZ GÖLÜ KURUYOR

Muğla’nın Bodrum ilçesinin tek sulak alanı olan, 80’e yakın kuş ve balık türüne ev sahipliği yapan Gölköy Kovalık Sulak Alanı, büyük ölçüde kurumaya başladı.

Bodrum‘un tek sulak alanı olan, ‘Akdeniz Gölü’ olarak bilinen 400 dönümlük Gölköy Kovalık Sulak Alanı, büyük ölçüde kurudu.

80 kuş türüne ev sahipliği yapan, 1’inci derece doğal SİT alanı olan gölün hem ortasından, hem de kıyısından iki dere geçiyor. Derelere rağmen kuruyan gölden geriye, küçük su birikintileri kaldı. Bunun nedeni olarak ise atıklar gösterildi. Gölün çevresinde bulunan derelere inşaat sezonunda moloz yığınlarının atıldığı, derelerin tıkanması nedeniyle sulak alanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ifade edildi.

 

Paylaş

45 yıldır o bölgede yaşayan Arkeolog Sezgin Ökgüç, gölün çevresinin ölmeye başladığını belirterek, “Bodrum Yarımadası’nda böyle bir yer yok. Kendine özgü florası ile yüzyıllarca, hatta bin yıllarca yaşamış, oluşmuş müstesna bir yer. Fakat zaman içinde hem insan müdahalesi yüzünden hem iklimin değişmesiyle zamanla hayattan elini ayağını çekti. Yer yer tohumları sağa sola saçılsa da artık böyle bir sistemi, bir hurma olayını göremiyoruz. Maalesef şu anda zaten gördüğümüz şekilde ölüyor doğa. Ölü bir doğanın üstündeyiz, düşünebiliyor musunuz? Bu kadar zengin bir floranın çevresinde tatlı su kaplumbağaları vardı, burada çeşitli balıklar yaşardı. Bunların hepsi ölüyor. Oksijen yok artık şu anda burada. Rüzgar olduğu için kokuyu duymuyorsunuz. Gittikçe bu yoğunlaşacak ve de hastalık saçacak. Dağlardan gelen suyu kesemezsiniz bu su gelecek ve denize ulaşıp temizlenemediği için bakteriler üreyecek ve sıtma salgınları olacak. Şu anda bu coğrafyanın eski hale getirilmesi için sonradan eklenen bu molozların kaldırılması gerekiyor. Yani bu pisliğin artık buradan temizlenmesi gerekiyor, “Sulak alan yaşamaya devam ediyor” ifadelerini kullanarak, “Sulak alanda su var ama onu engellemeye çalışıyorlar. Molozları sulak alana dökünce denizle bağlantısı kesildi. Buradaki ekosistem ve çeşitliliği öldürüyorlar. Endemik bitkilerin, hayvanların olduğu bu bölge göçmen kuşların da uğrak noktası olan bir bölgeydi burası. Bu bölgedeki ördekler buradan türemiştir. Bu gölün eski coğrafyasına ulaştırılması gerekiyor. Buradaki molozların buradan alınması gerekiyor. Göl kendini yenileyemez hale geliyor. Biz burayı ölüme mahkum ettik. Şu anda bu göl komada tedavi yapılamazsa ölecek ve yok olacak” dedi.

Gölköy Muhtarı Ahmet Barut ise gölün giderek kuruduğunu ve küçülmeye başladığını belirterek, “Bu göl, Gölköy mahallemizin de adını aldığı Akdeniz Gölü. Burada Türkiye’de nadir bulunan palmiye ağaçları var. Birincisi Datça’da, ikincisi Gölköy mahallemizde. Kanallar tıkalı olduğu için gölün denizle bağlantısı kopmuş durumda. Kanalların bir an önce temizlenmesini istiyoruz. Vatandaşlarımız çöp ve koku konusundan çok şikayetçi. Göçmen kuşlarda giderek azalıyor, gelmez oldu çoğu. Gölün denizle bağlantısı olmadığı için, gölümüz sürekli küçülüyor. Denizde bağlantısı olduğu zamanlarda gölde balık türleri de mevcuttu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçemizi sundum. Onlar da bana dönüş yaptı. Dilekçenizi ‘Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Tabiat Varlıkları’na sunun’ dediler. Bizde yetkililerden sonucu bekliyoruz. Bir an önce temizlik çalışması yapılmasını istiyoruz” dedi.

 

Paylaş

Barut, Türkiye’de bulunan tek doğal hurma ormanının bu bölgede bulunduğunu, 500 yıllık ağaçların halinin içler acısı olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son dakika… Bakan Koca’dan Corona virüsü açıklaması: 4 ölü, 359 vaka! Daha önce 6 ay tedavi görmüştü... İstanbul'da kedi-köpek yiyen kadın yeniden yakalandı! Coronada yeni uygulama: Bu bilekliği görünce hemen ihbar edin Türkiye için çok kritik 48 saat