Haberler
07 Mayıs 2020 ( 4185 izlenme )
Reklamlar

12 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor!

Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadelesi sürüyor. 20 yaş altı ile 65 yaş ve üstü vatandaşlar ne vakit sokağa çıkabilecek? Hafta sonları yapılan sokağa çıkma yasağı sürecek mi? Yasaklar kaç gün sürecek işte tüm detaylar bu haberde...


31 ŞEHİRDE YASAK SÜRECEK Mİ?

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararı ilk kez 11-12 Nisan günlerinde uygulanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi ve pazar günleri yapılan kısıtlamanın yeni bir karar alınana kadar rutin olarak süreceğini açıkladı.

3 FARKLI KISITLAMA DÖNEMİ

9-10 Mayıs, 16-17 Mayıs ile 23-24 Mayıs‘a denk gelen Ramazan Bayramı arefesi ve birinci gününde (23-24 Mayıs) evden dışarı çıkmak olası olmayacak. Hem de 18 – 19, 25 ve 26 Mayıs ve 30-31 Mayıs tarihlerinde de sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesine net gözüyle bakılıyor. 9-10 Mayıs 16-17-18-19 Mayıs 23-24-25-26 Mayıs 30-31 Mayıs

65 YAŞ ÜSTÜ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

65 yaş üstü vatandaşlar, 31 kentte cumartesi-piyasa günleri yapılan 48 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasında evlerinden çıkabilecekler. Serbestlik, yalnızca bir gün gerçekleşecek, bugün İçişleri Bakanlığı doğrultusundan açıklanacak. İLK DENEME 10 MAYIS Uygulama ilk kez 10 Mayıs Pazar günü denenecek. 65 yaş ve üstü vatandaşlar 11.00-15.00 saatleri arasında ikametgahlarından yürüme mesafesindeki yerlere gidebilecekler. 20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 20 yaş altı vatandaşlar amacıyla 65 yaş ve üstü vatandaşlar amacıyla plan edilen tekniğin aynısı uygulanacak. 2000 yılından sonra doğanlar hafta içi tespit edilen vakitlarda sokağa çıkabilecek. 4 SAATLİK SÜRE VERİLECEK 0-14 yaş grubundakiler 13 Mayıs Çarşamba günü saat 11.00-15.00 saatleri arasında, 15-20 yaş grubundakiler ise 15 Mayıs Cuma günü aynı saatlerde sokağa çıkabilecek. Her iki yaş grubuna mensuplar ikametgahlarından yürüme mesafesindeki yerlere gidebilecek. GİRİŞ-ÇIKIŞ KISITLAMASI NEREDE SÜRÜYOR? Şehirlerarası seyahat yasağı corona virüs tedbirleri kapsamında ilk kez 3 Nisan günü uygulamaya konmuştu. Yasak 30 büyükşehir ve Zonguldak’ı kapsıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamayla; seyahat yasağının Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay ve Malatya amacıyla sona erdiğini açıkladı.


KISITLAMANIN SÜRDÜĞÜ ŞEHİRLER Seyahat yasağının 14 gün daha uzatıldığı şehirler ise şunlar: Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak. BERBER VE KUAFÖRLERİN AÇILIŞ TARİHİ Gerekli temizlik koşullarının sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk adedinin yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi koşuluyla, berber, kuaför, ve güzellik salonları 11 Mayıs Piyasatesi günü açılacak. AVM’LER NE ZAMAN AÇILACAK? Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam “AVM’ler Sıhhat Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın tespit ettiği kurallara uyulması şartıyla 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek” açıklamasında bulundu. Erdoğan, “Giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler, tespit edilen şartlara uymak kaydıyla 11 Mayıs’ta hizmete açılabilecek” dedi. BEDELLİ VE TESLİM OLACAK ASKERLERİN DURUMU Koronavirüs salgını nedeniyle bir ay ertelenen terhis işlemleri 31 Mayıs’ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nın atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran’da, celp işlemleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik işlemleri 20 Haziran’da tekrardan başlayacak. YKS NE ZAMAN YAPILACAK? Salgın nedeniyle 25-26 Temmuz’a ertelenen YKS’ye giriş sınavının 25-26 Haziran tarihleri arasında yapılmasına karar verildi. LGS NE ZAMAN YAPILACAK? LGS 20 Haziran’da yapılacak. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Sınavı’nın da 14 Haziran’da uygulanacağı açıklandı. ADLİYELER NE ZAMAN ÇALIŞACAK? Adliyelerde ara verdiği duruşma, keşif, uzlaştırmacı görevlendirmesi, icra iflas takibi dahil bütün işlemlere 15 Haziran itibariyle tekrardan başlayabilecek. ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK? Cumhurbaşkanı Erdoğan “Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönebilecekler” diyerek, yüksek öğretim kurumlarında ara verdiği eğitimin devam edileceğini açıklamış oldu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aman Dikkat! Çin’den İthal Edilen Siyah Ay Çekirdeğinde ”Corona” Virüs Alarm Türk Hava Yolları kaptan pilotu Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybetti Cenaze namazına katılan 45 kişinin Corona Virüsü testi pozitif çıktı! Muhtar Ve İmam Hakkında Soruşturma Başlatıldı Sırtınız ve Beliniz Ağrıyor Ve Siz Bunu Fıtık Sanıyorsunuz Ama Yanılıyorsunuz !